Úgy fest, magára maradt Baranyi Krisztina, amikor a kínai magánegyetem ügyében szeretne referendumot tartani. A kormány parkolópályára tette a beruházást, s már a főpolgármester leszállna a döglött lóról – holott korábban mást ígért.
Tovább küzd a kerületvezető
A IX. kerületi önkormányzat fellebbezést nyújt be a helyi választási bizottság döntése ellen, amelyben elutasították a kínai Fudan-beruházás megakadályozását célzó kerületi népszavazás két kérdésének egyikét – derül ki a Népszava cikkéből.
Még szeptemberben nyújtották be a kérdéseket
A lap emlékeztet: Baranyi Krisztina, a beruházással érintett városrész, Ferencváros polgármestere és több ellenzéki képviselő testületi tag szeptember végén nyújtotta be a két kérdést. Az elsőben azt firtatnák, hogy mit szólnának a kerületben élők ahhoz, ha a kollégiumokat is tartalmazó Déli Városkapu fejlesztés a nemzetközi pályázaton díjnyertes tervtől eltérő funkcióval és módon valósulna meg. A másodikban arra kérdeznének rá: egyetértenek-e azzal, hogy Ferencváros önkormányzata egyetlen saját tulajdonában lévő ingatlant sem adna át a Fudan Egyetem megépítésére?
A polgármester reméli, hogy átmennek a kérdések
A polgármester ismertetése szerint a helyi választási bizottság sem volt egységes az ügyben, így bízik abban, hogy még átmehet az eredeti koncepció szerinti megvalósításra vonatkozó kérdés. Amint mindkét kérdés ügyében végleges döntés születik, a kerületi képviselő-testület elé terjeszti a népszavazás kiírására vonatkozó javaslatát.
Legkorábban tavasz elején lehetne szavazni
A jogorvoslati és döntési határidők okán Baranyi Krisztina csaknem lehetetlennek tartja, hogy erről még az idén dönthessen a testület. ha minden jól megy, lejárnak a különféle jogorvoslati határidők, és a képviselők is áldásukat adják rá, akkor legkorábban tavasz elején járulhatnak urnákhoz a ferencvárosiak.
Ezért foglalkozik tovább a témával
„Két okból sem engedhetjük el a Fudan Egyetem ügyét. Egyrészt tartozunk ennyivel annak a 230 ezer embernek, akik aláírásukkal tiltakoztak a magyar egyetemistáknak épülő Diákvárost kínai campusszal felváltani kívánt kormánydöntés ellen. Másrészt a Fudan Egyetem megvalósításának feltételei továbbra is adottak: a kormány nem vonta vissza az erre vonatkozó döntést, az egyetem fenntartására hivatott alapítványt is töretlenül működik” – fogalmazott a polgármester.
Fideszes káderkeringő
Palkovics László minisztert, korábbi projektgazdát ugyan visszahívták az alapítvány kuratóriumának elnöki tisztéről – és magából a testületből is –, de helyére Csák János kultúrminiszter került. Palkovics Kína-ügyi tanácsadóját Szabó László váltotta fel. Szabó a kormányközeli Mediaworks Zrt. első embere volt, majd miniszteri biztos lett, onnan nevezték ki a Fudan-alapítvány főigazgatójává.
Hazudott a főpolgármester?
Karácsony Gergely főpolgármester az Alkotmánybíróság májusi döntése még arról beszélt, nekik most az a dolguk, hogy megtalálják a módját, hogy legalább a budapestiek elmondhassák a véleményüket a Fudan Egyetem ügyében. Ehhez képest a jelen állás szerint kihátráltak az ügy mögül.
Már nem fontos neki
Baranyi Krisztina júniusban azt mondta, a fővárossal egy napon tartják a helyi népszavazást Budapesten és Ferencvárosban, amelyen a kínai egyetem építése mellett más, nagy vitát kiváltó témában is megkérdeznék az embereket – mint például a dugódíjról. Szeptemberben egyébként Karácsony Gergely arról beszélt a Népszavának nyilatkozva, hogy ő „erről a döglött lóról leszállna”. Ugyanakkor azt ígérte, hogy megteremti a módját, hogy a budapestiek véleményt nyilvánítsanak a Fudan-ügyben is.
(kiemelt képünk forrása a Facebook.)