Nem adott érdemi választ a szervezet vezetője, miről volt szó a szombati kormányülésen. A jelek szerint sok mindenről, de aktuális kérdésekről nem.

Váratlanul tűnt fel

„Nem volt szó a mostani dolgokról, se a tüntetésekről, se a hőfokokról az iskolákban” – mondta a hvg.hu-nak Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. A portál azt követően kereste meg a szervezet elnökét, hogy egy szombaton közzétett fotó tanúsága szerint ő is részt vett a kormányülésen Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár társaságában.

Homályosan fogalmazott

Mint mondta, az oktatás hosszú távú céljairól volt szó a kormányülésen. Arra a kérdésre, miszerint a a kormány továbbra is az Európa összeszerelő-üzemére felkészítő oktatási rendszert tervez-e, úgy válaszolt, hogy a tapasztalata szerint ezt senki sem szeretné. Bár a tüntetésekről és a pedagógusok „jogos követeléseiről” (ez Horváth megfogalmazása) nem volt szó az ülésen, mondja a Kar elnöke, ő beszédében kiemelte, hogy bármilyen célt szán is a kormány az oktatásnak, elengedhetetlen bizonyos feltételek biztosítása ehhez. Amikor a portál azt firtatta, milyen feltételekről van szó, azt mondta, amelyek szóba kerülnek a mostani események kapcsán.

Biztos foglalkoznak vele

Arra a felvetése, miszerint kívánatosnak tekintené-e, hogy egy jövőbeni kormányülésen már az aktuális események és a pedagógusok követelései is szóba kerüljenek, úgy fogalmazott, nem ismeri az ezzel kapcsolatos kormányzati szándékot, de biztos benne, hogy foglalkoznak ezekkel kérdésekkel is.

Saját magával egyeztet a kormány?

Korábban az RTL híradó arról számolt be, hogy Horváth Péter egyik szakszervezetet sem tájékoztatta jelenlétéről. Sőt, utána sem számolt be egyik érdekképviseletnek sem. „A Nemzeti Pedagógus Kar egy kormány által létrehozott korporatív testület. Gyakorlatilag, ha a kormány tárgyal a Nemzeti Pedagógus Karral, az olyan, mintha saját magával egyeztetne, és én úgy gondolom, hogy Horváth Péternek ilyen értelemben egy rendkívül kínos szerepe van” – vélekedett a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete ügyvivője, Nagy Erzsébet.

A másik szakszervezet pozitívnak értékeli a fejleményeket

Sem az egyeztetés előtt, sem azután nem kereste Horváth Péter, a legtöbb taggal rendelkező pedagógusok szakszervezetét sem. „Pozitívnak értékeljük azt, hogy a kormány végre szakembereket hívott meg, még akkor is, hogyha a saját maga által létrehozott korporatív szervezet vezetőjét hívta meg, és nem a tiltakozó akciókban résztvevők, mivel úgy tudom, hogy a Nemzeti Pedagógus Kar nem hirdetett sztrájkot és tiltakozó akciót” – magyarázta a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás.

Minden oldalról nagyon nehezen kezelhető helyzet

A Nemzeti Pedagóguskar vezetője még október elején arról beszélt az Indexnek, hogy a sztrájk a tiltakozásnak egy teljesen egyértelmű, jogszerű kifejezése, a polgári engedetlenségről viszont azt mondta, hogy egy minden oldalról nagyon nehezen kezelhető helyzetnek tartják.

(Kiemelt képünk a már említett kormányülésen készült, Horváth Péter és Maruzsa Zoltán a fehér monitor alatt, a kép bal oldalán ül. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher.)