Csak a buszok, a taxik, és a kerékpárok. A gyalogosoknak is várnia kell, de ezért a tömegközeledés ingyenes lesz a két hídfő közt.

A fejlődés szimbóluma

„Azt gondolom, hogy az is a nemzet közös óhaja, hogy ez a híd ne csak Budapest múltjának, ne csak Magyarország múltjának, hanem Magyarország és Budapest jövőjének is az egyik legfontosabb része legyen” – jelentette ki a főpolgármester a Lánchíd részleges átadásán. A főpolgármester emlékeztetett, ez a híd egy olyan korszakban született, amikor Magyarország egyszerre tudta képviselni a haza és a maradás ügyét. Ez a hír egy olyan korban született, amikor nem volt kérdés, hogy Magyarország vagy Európa világos volt, hogy Magyarország és Európa. Ez a híd egy olyan korszakban született, amikor Budapest a nemzet fővárosa volt mindenki számára, és a város fejlődése szimbóluma volt az ország egészének a fejlődésének – mondta.

Talán még vannak közös ügyeink

Azt mondta, hogy amikor ezt a hidat felújítják, akkor kicsit bíznak abban, hogy Magyarország újra ilyen hely lehet. „Abban bízunk, hogy a híd nemcsak Budát és Pestet köti össze, hanem ezt a megosztott és szétszabdalt országot és várost is újraegyesíteni tudja. Abban bízunk, hogy vannak még közös ügyeink, mint például a Lánchíd felújítása” – fogalmazott.

Közös döntés lesz

A végső forgalmi rendről a budapestiekkel közösen fognak dönteni a valódi tapasztalatok alapján. Úgy véli, nemcsak Budapest, de az ország közös sikere is a rekonstrukció. Alig várom már, hogy csodálatos városunk 150. születésnapját együtt ünnepelhessük a Lánchíd teljes átadásával, amikor a legfontosabb szereplők, a gyalogosok is megkapják a maguk Lánchídját – tette hozzá.

A kormány hiányzott

Ezt követően szinte mindenkinek köszönetet mondott, többek közt a budapestieknek is, hogy nem csak ezt a 18 hónapot tudták elviselni, de azt a 20 évet is, amit várni kellett, hogy az a híd megújuljon. Köszönetet mondott a kormánynak is – noha hívták őket a mai átadóra , de ma „nem tudtak eljönni.” Továbbra is azt gondolom, hogy egy ilyen közös sikerről, mint a Lánchíd felújítása, a kormánynak is részesednie kell – fűzte hozzá.

Így állnak jelenleg a munkák

A felújítást végző A-Híd vezérigazgatója arról beszélt, értékteremtő és átlátható módon dolgoztak. Sal László szerint a munkák során az egész országot maguk mögött tudhatták. Tájékoztatása szerint a munka jelenleg 80 százalékos szinten áll. Nem csak az ütemtervet tartottuk, de az elvégzett munkák minőségét is elismeri a szakma – tette hozzá.

Bukhatják a kormányzati támogatást

A Közép-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosa csütörtökön arról beszélt a Világgazdaságnak nyilatkozva, hogy olyan feltételek mellett nyílik meg a Lánchíd, amely nem teljesíti a kormányhatározatban foglaltakat. „Nyomatékosítani szeretnénk, hogy a Lánchíd hatmilliárdos kormányzati támogatásának feltétele a gépjárműforgalom korlátozásának teljes megszüntetése. Arra kérjük a főpolgármestert, tartsa be a kormánnyal kötött megállapodást” – hangoztatta Láng Zsolt.

Ezzel folytatódnak a munkák

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) tájékoztatása szerint a Lánchíd felújítása – a közlekedés biztosítása mellett – az eredeti tervek szerint halad tovább, ezért a teljes átadásáig a híd továbbra is munkaterület. A kivitelezés többek között a járdák és a hídfőkben lévő aluljárók befejezésével, valamint a műemléki elemek rekonstrukciójával folytatódik.

Ingyen buszozhatunk a hídon

Gyalog majd a felújítás végleges szakaszának lezárta után, előreláthatólag 2023 őszén lehet átkelni a hídon, ezért addig a BKK buszaival a Clark Ádám tér és a Széchenyi István tér között – mindkét irányban – díjmentesen lehet utazni. A BKK a korábbinál több mint 20 százalékkal nagyobb kapacitást biztosít azoknak, akik a Lánchídon közösségi közlekedéssel utaznak.

(Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán.)