Mintegy 800 önkormányzati bérlakásban élő család került nehéz helyzetbe azért, mert a rezsicsökkentésre vonatkozó szabályok nem vonatkoznak az ilyen házakban élőkre.
Ennyi embert érint
Ferencvárosban 367 család 12 önkormányzati tulajdonú épületben, a 13. kerületben pedig 425 család 9 olyan bérházban él, amelyekben a fűtést és meleg vizet biztosító központi gázkazánhoz egy gázóra tartozik. Így nem érvényesek rájuk a rezsicsökkentésre vonatkozó szabályok.
Nyolcszor magasabb számlák
Az épületeket üzemeltető önkormányzati cégek a rezsicsökkentés megszüntetését követően azonnal kérték a kedvezményes lakossági tarifa megállapítását, de megérkeztek az első gázszámlák, amelyekben a szolgáltató nem vette figyelembe a házakban található önálló lakások számát. A két önkormányzat a korábbiaknál nyolcszor magasabb gázszámlát kapott.
A törvény az törvény
A Ferencvárosi Önkormányzat munkatársa azt a tájékoztatást kapta, hogy mivel a 100 százalékos önkormányzati tulajdonban lévő lakóház nem a 259/2022. kormányrendelet által előírt társasház vagy lakásszövetkezet, a lakások számát nem fogják figyelembe venni. Egy-egy ház, amelyben akár 68 lakás is található, csak egy mérési pontnak – egy lakásnak – megfelelő kedvezményes gázra jogosult.
Az MVM hallgat
A 13. kerületi Önkormányzat szakemberei kétszer is elküldték álláspontjukat az MVM Ügyfélkapcsolati Kft. részére, a Ferencvárosi Önkormányzat pedig szeptember 7-én fordult a társasághoz hivatalos levélben. Válasz egyik megkeresésre sem érkezett.
Az MVM hallgat
A vonatkozó kormányrendelet szerint az önkormányzati bérlakásban élők lakossági fogyasztónak minősülnek. A lakossági fogyasztók védelme érdekében hozott szabály azonban az MVM NEXT Energiakereskedelmi Zrt.-től kapott számlák alapján nem érvényesül, ha az önkormányzati épületekben központi gázkazán van.
Piaci árat kell fizetniük
Mindkét önkormányzat álláspontja szerint az egyetemes szolgáltatásra jogosultak körének meghatározásáról szóló kormányrendelet alanyi jogon biztosítja az önkormányzati bérlakások egyetemes árképzés szerinti, azaz NEM piaci árú földgáz szolgáltatását, ezért az nem köthető további feltételekhez, így fogyasztási mértékhez sem – emlékeztetnek a sajtóközleményben.
Egységes szabályozást kérnek
Az önkormányzati lakóházakban élő érintett családok érdekében Baranyi Krisztina és Tóth József azt kéri, hogy az önkormányzati tulajdonú többlakásos lakóházak esetében is a társasházakkal azonos legyen a szabályozás. Álláspontjuk szerint semmi nem indokolja, hogy éppen a jellemzően szerényebb jövedelmű, önkormányzati bérlakásban élő és növekvő anyagi nehézséggel szembenéző családok maradjanak ki a kedvezményes energiára jogosultak köréből – írta meg a Blikk.
(Kiemelt képünk Pixabay-illusztráció.)