Teljes káosz lehet hamarosan, s ismét a kisebb, jellemzően családi vállalkozások által üzemeltetett vidéki kutak járhatnak pórul. Van, aki állítólag kormányzati segítséget kért, ugyanakkor az is kérdés, milyen tovagyűrűző hatásai lehetnek a lépésnek.

Drasztikus döntés

A jövő héttől a Mol újonnan szerződött benzinkút-üzemeltető partnerei számára teljes egészében megszünteti a hatósági áras benzin- és gázolaj-szállításokat. Ez a gyakorlatban 251 céget, körülbelül félezer „kis” kutat érint, amelyek a piac körülbelül 15 százalékát képviselik

Akár a külföldi kutaknál is hamar elfogyhatnak a készletek

Mivel a MOL-t leszámítva nincs olyan nagykereskedő, aki 480-ért értékesítené az üzemanyagot, ebből kifolyólag a jövő héttől a magyar benzinkutak negyedén nem lesz hatósági áras üzemanyag. A nagy láncokhoz nem tartozó hazai töltőállomásokat képviselő Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) elnöke szerint a pórul járt autósok mostantól az eddig is megterhelés alatt álló, „színes” kutak felé veszik az irányt, azok is hamar kifogyhatnak a készletekből.

Összeomolhat a teljes hazai ellátás?

A Mol döntésének tovagyűrűző hatásaként tehát szerinte a jövő héten a teljes hazai ellátás összeomolhat. A partnereknek küldött levélben a Mol az ellátás megszüntetését például „a hatósági ár hatásaival” indokolja. E szerint már most az olajcég felel a piac több mint négyötödének kiszolgálásáért, ami teljes üzem mellett is „megfontolt ellátási stratégiát igényel”

Van olyan, aki kormányzati segítséget kért

A szövetség elnöke, Egri Gábor nem tudta megmondani, hogy a most hoppon maradt egységekre lakat kerül-e vagy sem, illetve azt sem, jogi szempontból hogyan értékelik a kialakult helyzetet. Magyarország amúgy is jóval az előírt szint alatti biztonsági készleteit sem tartotta alkalmasnak a helyzet orvoslására. ugyanakkor két kút állítólag kormányzati segítséget kért.

Rendszeresen felülvizsgálatot ígérnek

A tájékoztató azoknak az új viszonteladó ügyfeleknek szól, akik felé a Molnak nincs kiszolgálási kötelezettsége, de a hatósági ár életbe lépését és az importkiesést követően szerződést kötöttek velük – tájékoztattak megkeresésünkre a Molnál. Az átmeneti korlátozások határozatlan időre szólnak, de ellátási stratégiájukat hetente felülvizsgálják, és minden esetben teljesítik a szerződéses kötelezettségeiket – tették hozzá a Népszava cikke szerint.

(Kiemelt képünk illusztráció, forrás: Facebook.)