1944 áprilisától, több mint fél éven keresztül heti rendszerességgel érte amerikai bombatámadás a magyar fővárost, Csepel stratégiai hely volt.

A folyóban találták meg

Egy kotróhajó dolgozói medertisztítás közben bukkantak a nagyméretű robbanóeszközre a csepeli Petróleum-öbölben – közölte a MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred a közösségi oldalán.

Lezárások lesznek miatta

A kiérkező tűzszerész járőrparancsnok megállapította: ahhoz, hogy a robbanótestet el tudják szállítani, a helyszínen hatástalanítani kell. A biztonságos hatástalanításhoz a rendőrök mintegy 800 méter sugarú körben zárják majd le az érintett területet december 22-én, csütörtökön a késő esti-éjjeli órákban.

Bombatámadások fél éven át

Ahogy a mult-kor írt róla korábban, 1944. áprilisától, több mint fél éven keresztül heti rendszerességgel érte amerikai bombatámadás a magyar fővárost. Az első napon több száz, bombázó által kieresztett töltet érte el Ferencvárost és Csepelt, ezernél is több halálos áldozatot okozva a meglepett Budapestnek

Csepel, a stratégiai hely

A csepeli gyárak fontos szerepet játszottak a Magyar Királyi Honvédség és a Wehrmacht hadianyag-ellátásában, de még nagyobb szerepet tulajdonítottak a támadók az olajfinomítóknak és a petróleumkikötőnek is, ahol a németek számára oly fontos román olajat is tárolták.

Gyújtóbombás támadás

A kőolajat leginkább gyújtóbombákkal szórták, melyek általában félórás késleltetésre voltak beállítva, robbanásuk után lángba borítva a tartályokat. A Weiss Manfréd konszern csepeli ipartelepe ellen a legkoncentráltabb támadás 1944. július 27-én folyt.

(Kiemelt kép: a Csepelen talált bomba. Fotó: H 1. Honvéd Tűzszerész És Hadihajós Ezred/Facebook.)