Uniós irányelveket ültettek át a hazai törvényekbe, amelynek révén a munkavállalók járhatnak jobban.
Terjed a home office
A világjárvány óta sokan hibrid munkavégzésben dolgoznak. Munkájuk egy részét otthonról, távmunkában végzik, másik részét pedig bent a fizikai munkahelyükön. Egyre többen vannak olyanok is, akik teljesen szabadon választhatják meg a munkaidejüket és a munkavégzés helyszínét.
Ezek a legfontosabb változások
Annak érdekében, hogy optimalizálva legyenek a bérköltségek, a munkaterhek és a túlóraköltségek, sok munkáltató dönt úgy, hogy munkaidőkeretben foglalkoztatja a dolgozókat. A változásokat Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal munkajogászai foglalták össze az Index érdeklődésére.
Pontosabb tájékoztatás
A munkáltatók a januártól belépő dolgózóik számára kötelesek lesznek majd szélesebb körű tájékoztatást adni a munkakörök kapcsán. Meg kell majd nevezni, hogy milyen napokra lehet beosztani a munkaidőt, melyek a lehetséges kezdési és befejező időpontok. Ki kell térnie majd a munkáltatóknak arra is, hogy milyen tartamú túlóra lehetséges.
Kötelező lesz mindenkinek megadni
Eddig a munkáltatóknak 15 munkanapon kellett megadni a munkáltatói tájékoztatást, az új belépőknek ezt 7 napon belül kell biztosítani. A régebbi munkavállalók felé akkor lesz a munkáltatónak ilyen kötelezettsége, ha azt a korábban felvett dolgozó 2023 március végéig igényli. Nekik viszont elegendő 30 napon belül teljesíteni az ilyen jellegű kérésüket.
Kisgyerekesek kérhetik a távmunkát
A munkavállalók 2023 januárjától kérhetik, hogy módosításra kerüljön a munkaszerződésük. A cégen belül lévő nyitott pozíciókra a munkahelyen belül bárki jelentkezhet, aki már legalább fél éve ott dolgozik. Azok, akik 8 évnél fiatalabb gyermeket nevelnek és legalább fél éve alkalmazottak egy cégnél, kérhetik, hogy más munkarendben vagy akár távmunkában dolgozhassanak, adott esetben részmunkaidőben. Az ilyen kérelmek kapcsán a munkáltatónak 15 napon belül döntést kell hoznia.
Extra szabadnapok gondozott családtag után
Egy uniós irányelvnek megfelelően új szabadságformákat is bevezetnek. Az apaszabadság ennek következtében tíz napra növekszik. Összesen 44 munkanap lesz a gyermek 3 éves koráig járó szülői szabadság, ezt mindkét szülő igénybe tudja venni. A módosítás másik nagy újdonsága a gondozói munkaidő-kedvezmény. Ha valaki beteg hozzátartozóját vagy vele együtt élő társát gondozza, extra szabadnapokat kaphat. Ez egy évben legfeljebb 5 munkanapot érinthet.
Mindig indokolni kell
A munkáltató az extra szabadságok ideje alatt nem mondhat fel a dolgozójának. Fontos még megjegyezni, hogy a munkáltatónak olyan esetekben is indokolnia kell, hogy miért szünteti meg egy alkalmazottja munkaviszonyát, amelyek esetében eddig nem kellett a törvény szerint.
Változik a próbaidő
Arányosítani kell majd a munkáltatónak a próbaidő hosszát. Ha egy dolgozó a szerződése szerint 6 hónapra kap meg egy állást, akkor a próbaidő ezzel arányosan legfeljebb másfél hónapig tarthat. Akkor lehet 3 hónapos a próbaidő, ha legalább egy évre vesznek fel valakit. Az azonnali hatályú felmondást viszont a próbaidő utolsó napjáig postára lehet adni.
(Kiemelt kép: MTI/Rosta Tibor.