A köztestület úgy véli, a változtatások jelentős kockázatokat rejtenek. Attól tartanak, hogy az idősebb háziorvosok inkább nyugdíjba mennek, mint sem menjenek ügyelni a központba.

Komoly bírálat

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöksége a magyar orvostársadalom széles körének bevonása, a vélemények összegzése után nem támogatja az egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvénytervezet jelen formájának Parlament elé terjesztését, annak egyes, az ellátásbiztonságot és az orvoskollégák közellátásban maradását veszélyeztető rendelkezései miatt – derül ki a köztesület keddi közleményéből.

Centralizálnának

Pintér Sándorék tárcája azt tervezi ugyanis, hogy a fővároson kívül vidéken kiemelnek egy vezető kórházat, s így az összes állami intézmény ennek lesz a telephelye. Az egyik legnagyobb előny – kormányzati szempontból – hogy a dolgozók szabadon vezényelhetőek lesznek. Vagyis nem éppen munkavállaló-barát változás van készülőben. Azt nem tudni, mi a terv a fővárossal.

Kockázatok vannak a tervben

A kamara elnöksége hangsúlyozza: fontos, hogy belekezdenek az egészségügy átalakításába, külön kiemelendő és örömteli a szakdolgozók bérrendezésének ígérete. Azonban a a tervezett, hatástanulmányokat nem ismertető, erőltetett ütemű átalakítás jelentős kockázatokat rejt.

Magas a háziorvosok átlagéletkora

Szerintük az ellátórendszer szerkezeti korszerűsítése elkerülhetetlen, de a működésben a túlzott centralizáció elveszi a helyi kezdeményezések és kreatív megoldások erejét, a hosszú döntési láncok működési zavarhoz és pazarláshoz vezethetnek. Továbbá a törékeny háziorvosi rendszer átalakítását csak az igen magas korátlagú orvosokkal való előzetes egyeztetéssel lehet megkezdeni.

Nagyobb lesz a bizonytalanság

Azt hangoztatják, minden tervnek szem előtt kell tartania azt a célt, hogy a magasan képzett, a magánszektorban és külföldön is keresett szakemberek számára olyan feltételeket kell nyújtani, ami stabilan versenyképes a más munkakörökben elérhető terheléssel (pl. éjszakai és hétvégi pihenés, az egyre gyakoribb home office lehetősége), illetve az anyagi megbecsülés fedezze a 21,1 százalékos inflációt.

Nem lesz vonzó a pálya

A MOK szerint nem alkalmas, hogy vonzó kegyen a dolgozók számára egy olyan rendszer, ahol egy orvos vagy szakápoló arra kényszeríthető, hogy három órát utazzon a munkahelyére. Azt is bírálják, hogy az idős háziorvosok éjszakai munkára kötelezhetőek. Ráadásul a korábban a miniszterelnökkel köttetett megállapodást is semmibe veszi, ugyanis a bérek akár húsz százalékkal csökkenthetőek.

Kevés szakmai vita volt

Nyomatékosítják, a gyógyítás alapja, a betegek elemi érdeke, hogy elegendő orvos és szakdolgozó legyen az állami rendszerben. Egyúttal azt kérik a kormánytól, bocsássa szakmai vitára a  törvényjavaslat részletszabályait és hatástanulmányait jelentősen több, mint 5 napos határidővel. Szeretnék azt is, ha a modell-kísérletek eredményeit is közzétennék.

Kérdés, mi lesz a fővárosban

Noha a törvényjavaslat nem említi a fővárosi ellátás átszervezését, ennek ellenére a Népszava hétfőn arról számolt be, hogy Budapestet sem kerülik el az átszervezések. Azonban az ezzel kapcsolatos elképzelések és információk egyáltalán hiányoznak.

Az állam vinné a rendelőket

A lap azt írja Takács Péter államtitkár beszélt arról is, hogy a rendelőintézetek átvétele egy folyamat lesz, nem pedig egylépcsős-határnapos kötelezettség, és csak a fenntartásra vonatkozik, a tulajdont nem érinti. Azaz önkormányzati tulajdonban maradnak a rendelőintézetek, a működtetésről pedig az a megyei vezető intézmény fog gondoskodni, amelyhez integrálják azokat. Arra a kérdésre, hogy minden rendelőintézet a megyei kórházhoz fog-e tartozni, azt a választ kapta a köztestület, hogy „amelyet az állam átvett, az mind”

(Kiemelt képünk forrása a Facebook.)