Alighanem a legtöbb háztulajdonosnak már alaposan elment a kedve, hogy napelemeket telepítsen, azonban az új szabályozás még annak a kevésnek is elveheti a kedvét, aki minden logikus észérv ellenére kitartott terve mellett.
Ugrik egy nagy kedvezmény
Bár továbbra sem teljesen egyértelmű a napelemek hálózatra termelésének elszámolására vonatkozó legutóbbi szabályozási változás, úgy tűnik, hogy az első értelmezésektől eltérően az új MEKH-rendelet alapján 2024 január elsejétől lényegében mindenkinek megszűnik az éves szaldóelszámolás lehetősége, amely jelentős mértékben járult hozzá a háztartási napelemes rendszerek itthoni térnyeréséhez – mondta Szolnoki Ádám, a MANAP iparági egyesület elnök
Átállnának a havi elszámolásra
Az érdekképviseleti szervezet vezetője szerint a Magyar Közlönyben megjelent rendelet nyomán az éves szaldót havi szaldó válthatja az említett időponttól; a változás azokat is érinti, akik már korábban bekerültek a szaldó elszámolásba. Erre utal a rendelet indoklásának megfogalmazása is, mely szerint: A szaldóelszámolás betöltötte az eredeti célját, tekintettel arra, hogy a háztartási méretű kiserőművek darabszáma és beépített teljesítménye az elmúlt időszakban dinamikusan növekedett.
Csak ennek rosszabb a megtérülési ideje
A havi szaldóra való átállás a gyakorlatban azt jelentené, hogy míg az éves szaldó rendszer keretében az elszámolás alapját a 12 hónap alatt hálózatra betáplált és onnan vételezett villamos energia különbözete képezi, addig az új rendszerben havonta elszámolnák a különbözetet. Az évesről havi szaldóra való átállás meglehetősen nagy változást jelent és kedvezőtlenül módosítja a napelemes rendszerek megtérülési idejét, ugyanakkora megtermelt energiamennyiséget feltételezve is.
Olcsóbban veszik meg
Ennek két fő oka van: A HMKE-k termelése éven belül nyáron a legnagyobb, télen jóval kisebb, viszont jellemzően ekkor a legmagasabb a háztartások villamosenergia-felhasználása. Ha a rendszer többet termel az elszámolási időszak során, mint a felhasználás, akkor a túltermelést (betáplálási többletet) a szolgáltató jóval alacsonyabb, kevesebb mint fele akkora tarifán veszi át, mint amennyiért a háztartás a
Kiegyenlítődnek a szezonok
Egy, az adott háztartás éves fogyasztásának megfelelő termelésűre méretezett napelem esetében az éves szaldónak köszönhetően mindez nem okoz gondot a háztartásnak, mivel ekkor az elszámolás csak az éves elszámolási időszak végén történik meg, vagyis a szezonális eltérések kiegyenlítik egymást. Így a háztartások télen használhatják fel a nyári többlettermelést – vagyis a hálózatot egyfajta szezonális energiatárolóként használhatják, a szaldóelszámolás jellegéből következően lényegében ingyen.
Ez a lehetőség viszont így ugrik
Ehhez képest a havi szaldóelszámolásra való áttérés azt jelentené, hogy a hálózatra történő betáplálás és hálózatról történő vételezés különbözetét minden egyes hónapban elszámolnák.
Télen rosszabb lenne
Télen, valamint azokban az őszi és tavaszi hónapokban, amikor a napelem termelése kisebb a háztartás áramfogyasztásánál, akkor az adott család a hálózatról való vételezésért átlagfogyasztás alatt fizetné a normál rezsicsökkentett lakossági tarifát, a felett pedig az emelt árat. Ezzel szemben nyáron és azon tavaszi-őszi hónapokban, amikor a HMKE többet termel annál, mint amennyit a háztartás fogyaszt, csak jóval alacsonyabb tarifán lehetne a szolgáltatóval kifizettetni a hálózati betáplálást, mint amennyiért a hálózatból vételezhető a villamos energia.
Ez lenne az új díjszabás
Úgy tűnik, a MEKH által jegyzett szóban forgó rendelet éppen ilyen módon alakítja át a háztartási napelemes rendszerek rendszerhasználati díj struktúráját. Ennek érdekében a rendelet bevezeti az okosmérős teljesítmény-, illetve elosztási díj kategóriáját, melybe az értelmezés szerint átkerülnek a jelenleg éves szaldóban lévő úgynevezett profil elszámolású felhasználók.
A lakosság jár rosszul
A rendelet, illetve az indoklás alapján csak az részesülhet továbbra is az éves szaldóból, aki továbbra is úgynevezett profilos elszámolásban marad, viszont úgy tűnik, ez a lehetőség gyakorlatilag nem áll majd a lakossági napelemes felhasználók rendelkezésére. Ezek a ma úgynevezett ad-vesz mérővel rendelkező felhasználók 2024. január elsejével átkerülnének az okosmérős kategóriába, ezáltal akkortól csak havi elszámolással élhetnek majd – derül ki a Portfolio cikkéből.
(Kiemelt kép: MTVA Bizományosi/Jászai Csaba.)