Amennyiben vásárolunk akkumulátort, 36 forintos ár mellett 47 év alatt térülne meg a rendszer, a 70,1 forintos ár mellett 24 évre jönne ki ez, a súlyozott átlagár mellett pedig 36,3 év alatt térülne meg a befektetés.
Lényegében ellehetetlenítik
A kabinet új döntése értelmében nem veszi át a szolgáltató az áramot azoktól, akik mától adják be a napelemes rendszer kiépítésére az igényüket. Nekik akkumulátort kell venni, vagyis sokkal drágább lesz a napelemek beépítése, ezáltal nő a megtérülési idő is.
Mától változott a szabályozás
Egy háztartási méretű, kis erőművel rendelkező olvasójától származó információkra építve hasonlította össze a házi napenergiás áramtermelés költségeit a Portfólió. A kérdés az volt, mennyi idő alatt térül meg egy ilyen beruházás a régi és a november 1-jétől érvényes új állami szabályozás esetén.
Így számoltak
Egy három kW kapacitású (nem ideális tájolású, kelet és nyugati oldalon is paneleket tartalmazó) napelemes rendszerről van szó, amelynek a legutóbbi egyéves elszámolási adatait használták fel a portál munkatársai a számításokhoz. Az eddigi szaldóelszámolásban a teljes éves fogyasztással szembe lehetett állítani a megtermelt teljes éves mennyiséget, azaz a példában szereplő 3084 kWh termelést. Ha a 36 forintos áramárral számolunk, akkor az éves megtakarítás 111 ezer forint volt, és így a 1,5 millió forintos bekerülési költségű rendszer 13,7 év alatt térült meg.
Rezsicsökkentéssel 13 év
Ha a 70,1 forintos lakossági piaci árral kalkulálunk, akkor az éves megtakarítás 216 ezer forint, így a rendszer 6,85 év alatt térült meg. Ha súlyozott átlagárral (46,57) számolunk (hiszen a 3657 kWh éves fogyasztás egy része rezsicsökkentett áron mehet, míg a 2523 kWh feletti rész piaci áron), akkor a rendszer 10,5 év alatt térült meg.
Piaci áron 7 év
Az új elszámolási rendben, tehát azoknál a napelemes rendszereknél, amelyek telepítését november 1-je után jelentették be, az a szabály, hogy csak az azonnal elfogyasztott napenergia-mennyiség térülhet meg. A 36 forintos ár mellett egy ilyen rendszer 54 év alatt térülne meg. A 70,1 forintos ár mellett a megtérülés 28 évre jönne ki, a súlyozott átlagár mellett pedig 42 év alatt térülne meg a rendszer.
Ha minden energiát felhasznál a háztartás
Van azonban az új rendszeren belül két további lehetőség. Az egyikben továbbra is a november 1-jén életbe lépő új szabályozással számolhatunk, azonban azt is feltételezhetjük, hogy a háztartás reagál a kedvezőtlen szabályozásra, és igyekszik minden erejével akkor elfogyasztani a villamos energiát, amikor azt megtermelik a napelemek. Így a 36 forintos ár mellett 41 év, a 70,1 forintos esetén 21 év, a súlyozott átlagár esetén 31,4 év alatt térülne meg a rendszer.
Akkumulátorral sem jobb a helyzet
Megteheti azt is, hogy akkumulátorokat is vesz, amelyekben tárolja a megtermelt elektromos energia egy részét. Ez persze jelentősen növeli a rendszer költségeit. Egy ilyen akkumulátoros megoldással 36 forintos ár mellett 47 év alatt térülne meg a rendszer, a 70,1 forintos ár mellett 24 évre jönne ki ez, a súlyozott átlagár mellett pedig 36,3 év alatt térülne meg a befektetés.