Annak ellenére, hogy eleinte mérsékelt elveket hirdettek a nők és kisebbségek jogaival kapcsolatban, a tálib vezetés 2021. augusztusi hatalomra kerülése óta széles körben bevezette az iszlám törvényeken alapuló kormányzást.

Inkább külföldre viszik vagyonukat

Az intézmények szövetségének szóvivője szerint 35 felsőoktatási intézmény érintett, mivel a férfi hallgatók egy része nem jár be a tanórákra és a vizsgákra nő társaik iránti szolidaritásból és tiltakozásul. Mohammad Karim Nasziri közlése szerint a pénzügyi veszteségek miatt a magánegyetemek tulajdonosai arról tájékoztatták Maulvi Abdul Kabir vezető tálib tisztségviselőt és a magánegyetemek szövetségét, hogy nincs más választásuk, mint bezárni intézményeiket, és külföldre vinni pénzügyi befektetéseiket, ha nem vonják vissza az afgán nők felsőoktatási tilalmát.

Ennyi nő tanulhat

Nasziri nem adott bővebb tájékoztatást a bezárások ütemezéséről. A legtöbb afgán egyetemen jelenleg téli szünet van. A felsőoktatási minisztérium egyelőre nem válaszolt az AP amerikai hírügynökség megkeresésére. Afganisztánban 140 magánegyetem működik 24 tartományban mintegy 200 ezer hallgatóval, közülük mintegy 60-70 ezer a nő. Az egyetemeken körülbelül 25 ezer ember dolgozik.

Éles nemzetközi bírálatok

A tálib vezetés múlt héten azonnali hatállyal megtiltotta az afgán nőknek, hogy egyetemre járjanak, tovább korlátozva szabadságjogaikat. A lépés nemzetközi bírálatokat váltott ki és felzúdulást keltett a közép-ázsiai országban.

Iszlámellenes tantárgyak?

Nida Mohammad Nadim, a tálib kormány felsőoktatási minisztere védelmébe vette az intézkedést, mondván: meg kell akadályozni a férfiak és nők keveredését az egyetemeken. Hozzátette, hogy egyes tantárgyak ellentétesek az iszlám és afgán értékekkel.

Súlyos elnyomás

Az afgán lányoknak megtiltották az általános iskola felső tagozatának és a középiskoláknak a látogatását, kitiltották az afgán nőket a legtöbb munkahelyről, és a hagyományos, tetőtől talpig érő iszlám ruházat viselésére kötelezték a nőket a nyilvános helyeken. Ezenkívül tilos a nőknek a közparkok és a konditermek látogatása. Az afgán társadalom nagyobbrészt hagyománytisztelő, de az elmúlt két évtizedben az Egyesült Államok által támogatott kormányok alatt egyre inkább elfogadóbbá vált a lányok és nők oktatásával kapcsolatban.

(kiemelt képünk egy kabuli utcán készült a tálib hatalomátvétel után, MTI/EPA.)