A friss Magyar Közlöny szerint idén a kormány az év végéig várható mintegy 60 milliárdos tartozásnak csak a felét, 30 milliárd forintot fizeti ki a kormány.

Innen jut pénz

A konszolidációra szánt összeget két forrásból – 19 milliárdot központi költségvetésből, további 11 milliárdot a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) kasszamaradványaiból – biztosítják – derül ki a Népszava cikkéből.

Az államtitkár mást mondott

Mindez azért is meglepő, mert Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár november közepén zárt ajtók mögött, a sajtót kizáró szakmai konferencián, még arról beszélt, hogy az adósságok háromnegyedét”, azaz 42-45 milliárdot tud majd az állam rendezni.

Ők kaphatnak

A 30 milliárdból azok az intézmények kaphatnak, amelyeknek az október végi lejárt tartozásuk meghaladja a havi finanszírozásuk egy hatodát. (Azt, hogy melyik kórház mekkora konszolidációs összegre számíthat, a NEAK várhatóan csütörtökön közli a honlapján.)

A sorrendet is előírták

Az adósságrendezésről szóló jogszabály azt is előírja, hogy milyen sorrendben fizethetnek a hitelezőknek. Így például először a Büntetés Végrehajtás (BV) által nyújtott szolgáltatások számláit kell törleszteniük a kórházaknak. Ezután jönnek azok, akik több mint hatvan napja várnak a pénzükre. Ha ezután még marad valami az adott ellátóhoz eljuttatott konszolidációs összegből, úgy utalhatnak a kevesebb mint két hónapja lejárt számlákra.

A legrosszabb helyzetben lévőkön nem segít

A lapnak nyilatkozó szakértők azt mondták, a legnagyobb intézmények is legfeljebb 500 millióra, a közepesek 200-300 millióra, a legkisebbek 30-40 millióra számíthatnak. Egy intézményvezető azt mondta, ez most egy gazdálkodást segítő támogatás, konszolidációként nem értelmezhető. Az összeg ugyanis alig csökkenti majd nyomást a legeladósodottabbakon.

(Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán.)