A hamvakat tartalmazó urnák helye a temetőben van – közölték temetkezési egyesületek. Ezt azért tartják jobb megoldásnak, mert, ha valaki a temető helyett otthon tárolja a hozzátartozója hamvait tartalmazó urnát, megakasztja a gyászfeldolgozást, továbbá kegyeletsértéshez, illetve mások kegyeleti jogának megsértéséhez vezethet mindez.
Hamvakat találtak egy csomagmegőrzőben
Az Országos Temetkezési Egyesület és Ipartestület, valamint a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesülete azután adott ki közös nyilatkozatot, hogy egy németországi csomagmegőrzőben találták meg egy magyar férfi hamvait. A Fontoshír.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
A pályaudvaron leltek rá
A bizarr esetről a BudaPestkörnyéke.hu is beszámolt: titokzatos urnát találtak Regensburg város főpályaudvarának csomagmegőrzőjében. Az urnát 47 nap után vették észre az állomáson. Az információk szerint egy tavaly júliusban elhunyt illető hamvai találhatóak az urnában, a hamvasztását pedig Magyarországon végezték.
Egyre gyakoribb esetek
A temetkezési egyesületek és szolgáltatók közleménye szerint a szakma egyre gyakrabban találkozik olyan esetekkel, amikor közparkokban, hulladéktárolókban találnak urnákat, illetve a hamvak természetes vízbe történő engedése után természetvédelmi területen illegális síremléket állítanak fel.
Nincs szertartás és sírhely sem
A temetkezési egyesületek szerint az urna hazavitele mások kegyeleti jogának megsértéséhez vezethet, ebben az esetben ugyanis nincs szertartás és sírhely sem, ahol a rokonok, barátok, ismerősök, munkatársak leróhatnák kegyeletüket vagy tisztelettel adózhatnának az elhunyt emléke előtt.
Nyilatkozathoz kötik
A magyar szabályozás ezért az urna kiadását nyilatkozathoz köti, ebben a hozzátartozó kötelezi magát arra, hogy az urnát kegyeleti igényeknek megfelelő körülmények között tárolja, és az elhunyt hozzátartozói, valamint a végrendeletben juttatásban részesítettek részére biztosítja a kegyeleti jog gyakorlásának lehetőségét.
Beazonosítható urnák
Az tehát, aki egy elhagyott urnáról korábban nyilatkozatot tett, kegyeletsértést követ el, és ezért jogi úton támadható. Az itthon történt hamvasztás esetén az urnák az azokon lévő nyilvántartási szám alapján beazonosíthatók. Mindemellett pszichológusi vélemények szerint az urnák hazavitele akadályozza a gyászfeldolgozást, ennek pedig idővel komoly mentális és pszichés következményei lehetnek.
Hamvak a páncélszekrényben
A BudaPestkörnyéke.hu írt arról korábban, hogy a ’90-es években halt meg az a férfi, akinek a hamvait a töki önkormányzat páncélszekrényében találták meg. Az ügynek a térség országgyűlési képviselője járt utána.
A képviselő tisztázta az esetet
Csenger-Zalán Zsolt, a térség országgyűlési képviselője utánajárt a szokatlan esetnek. „Mivel nekem is új volt ez a dolog, ma rákérdeztem a polgármester úrnál. Azt tudtam meg, hogy a férfi a ’90-es években halt meg, ezután a hamvai egy töki lakos otthonába kerültek. Időközben, de már annak is egy évtizede, ő is elhunyt, ekkor kerültek a hamvak az önkormányzathoz, a dolog pedig úgy maradt” – mondta annak idején a képviselő.
A tűzoltószertárban őrizték
A hamvakat azért tudták évtizedeken át tárolni, mert az urna nem a hivatalban lévő páncélszekrényben, hanem egy használaton kívüli tűzoltószertárban állt. Az urnában egy férfi hamvai voltak, tőle a történtek után nem sokkal vettek búcsút a református temetőben. A Fontoshír.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
Kiemelt kép: hamvak a töki önkormányzat páncélszekrényében. Fotó: archív