A tárcavezető kijelentette, európai összevetésben Magyarországon van a legnagyobb stabilitás. A kormány pedig készen áll a két ország közti kétoldalú kapcsolatok fejlesztésére, amelyre elmondása szerint iráni oldalról is van fogadókészség.

Mindenképpen szükséges egymással beszélnünk

„Nem nagyon van olyan nehéz kérdés, amit párbeszéd nélkül meg lehetne oldani, párbeszéddel legalább van rá sansz” – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter azt hangoztatta, „mi, magyarok mindig azt vallottuk, hogy a nehéz körülmények közepette a legnagyobb kincs a kapcsolatban maradás és a kommunikációs csatornák fenntartása”.

Feje tetejére áll világ

Szijjártó Péter beszédében emlékeztetett rá, hogy a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború miatt az elmúlt három évben kétszer is teljesen a feje tetejére állt a világgazdaság nem gazdasági okok miatt. Rámutatott, hogy a szomszédban zajló fegyveres konfliktus hazánk biztonságát fizikai, gazdasági és energiaellátási szempontból is veszélyezteti, a kormány azonban mindhárom tekintetben garantálja az itt élők és dolgozók biztonságát.

Idehaza egyedülálló a politikai stabilitás

„Európai összevetésben egyedülálló az a politikai stabilitás, ami itt van Magyarországon (.) Ez jelenti azt a kapacitást és képességet hazánk számára, hogy a biztonságot mind fizikai, mind gazdasági, mind energiaellátási szempontból fenn tudjuk tartani” – fogalmazott.

Jöhet bármi, a legfontosabb célokból nem engedünk

A miniszter ezt követően arról számolt be, hogy „hiába csapkodnak körülöttünk a villámok, hiába van súlyos gazdasági válság Európában, bizonyos fontos céljainkat mi így sem vagyunk hajlandók feladni”. Erre példaként hozta fel a teljes foglalkoztatottság, illetve a legalacsonyabb európai adók megőrzését.

Ez kell, hogy kimaradjunk a recesszióból

Hangsúlyozta, jó külgazdasági teljesítményre van szükség ahhoz, hogy hazánk kimaradjon a recesszióból, és ezért a kormány készen áll a magyar-iráni kereskedelmi kapcsolat továbbfejlesztésére, aminek szerinte sem politikai, sem jogi akadálya nincs.
„Ebben a nehéz helyzetben józan észre és pragmatikus hozzáállásra van szükség, s ezt alkalmazzuk a magyar-iráni gazdasági együttműködés fejlesztése során és érdekében is” – jelentette ki. Végül pedig hozzátette, hogy a fejlett magyar vízgazdálkodási és egyéb technológiákat nagy érdeklődéssel várják Iránban, ahogy nő a kereslet a magyar orvosi eszközök iránt is.”

(Kiemelt képünkön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter látható a Magyar-Iráni Üzleti Fórumon Budapesten, a Kempinski Hotel Corvinusban. MTI/Koszticsák Szilárd)