A tárcavezető kijelentette, milyen döntéshozatali mechanizmus mentén szavaznak meg bizonyos kérdéseket Brüsszelben, vagy utasítanak el. Azt állította, hogy a „magyar érdeket” nézik.
Sokkal egyszerűbb helyzet
Na most a vétópolitika: nincs olyan, hogy vétópolitika, tehát ilyen nincs – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter azt hangoztatta, „ez nem úgy történik, hogy reggel fölébredünk, és azt mondjuk, hogy na, mit lehet ma megvétózni. Ilyen még nem járt a fejünkben, a helyzet ennél sokkal egyszerűbb.”
Ez a lényeg
Mint mondta, vannak közös döntések, amelyek nem diktátumok. Amennyiben pedig születik egy közös döntés, akkor azoknak a döntéseknek tiszteletben kell tartaniuk mindenkinek az érdekeit. Tehát ezentúl is minden egyes döntést egyesével fogunk vizsgálni. És hogyha az a döntés, az megfelel a magyar nemzeti érdeknek és Európa javát is szolgálja, igennel fogunk szavazni, ha ellentétes a magyar nemzeti érdekel, vagy nem szolgálja Európa javát, akkor meg nem fogunk szavazni – magyarázta.
Hideg hagyja őt a brüsszeli újságírók
„Akárki akármit mond, akármit, akárhogyan értelmeznek a rendkívül bölcs és tudós brüsszeli újságírók, hogy ki, kinek szánt, milyen nyilatkozatot, ez minket nem érdekel, ez hidegen hagy, ezt ennyi év után már megtanulhatták volna” – dühöngött egy sort. Ezt követően tett egy „valószínűleg sikertelen kísérletet” annak elmagyarázására, hogyan is működik a brüsszeli döntéshozatal.
Egyhangú döntés kell
„Nem úgy van a döntéshozatal Brüsszelben, hogy van egy döntés, és akkor ahhoz lehet csatlakozni, hanem hogyha mindenki egyetért, van egy döntés, de ha nem ért mindenki egyet, akkor nincs döntés, tehát nem vétóz itt meg senki semmilyen döntést, hanem hogyha egyhangú döntés kell, és valaki azzal nem ért egyet, akkor nincs döntés” – ismertette.
Nincs magyar vétópolitika
Megjegyezte, ettől nem vár sikert, csak a lelkiismeretét nyugtatta meg, és jól esett neki. „Tehát nincs vétópolitika, ami a magyar érdekeknek megfelelő döntés, azt megszavazzuk, ami ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel, azt nem szavazzuk meg, erre számíthatnak a jövőben is. Stabilan tudjuk hozni ezt a magatartásmintát” – fogalmazott Szijjártó Péter.
(Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd.)