Még V4-es összehasonlításban is jobb állapotban magyar magyar egészségügy Takács Péter szerint. A háziorvosi praxisokról szólva azt mondta, a népességfogyás miatt nem igazították hozzá a körzethatárokat.
Ezek a legfontosabb célok
Többek közt az egészségben eltöltött évek számának emelését, a lakóhelyközeli ellátások a megerősítését, valamint az egészségügy Covid-alatt felmutatott reagáóképességének megőrzését nevezte a legfontosabbak a Belügyminisztérium államtitkára egy szerdai interjúban.
Sokkal jobb állapotú az egészségügy
Takács Péter a Hír TV-ben kifejtette, szerinte „sokkal jobb állapotban van a magyar egészségügyi ellátórendszer, mint amit feltételezünk róla, még akár mi is, akik benne élünk naponta.” Ezt pedig azzal indokolta, hogy az Eurostat adatai szerint többlethalálozás Magyarországon a korábbi öt évhez képest mindössze 23 százalékkal nőtt. Csehországban és Szlovákiában 32-33 százalékkal, Lengyelországban 43 százalékkal. Éppen ezért levonta a konzekvenciát, hogy a hazai egészségügy V4-es összehasonlításban is sokkal jobb.
Ezért kell váloztatni
A háziorvosi praxishatárokkal kapcsolatban kifejtette, amikor a mostani körzethatárok kialakultak a rendszerváltás megelőző évtizedekben, akkor még 10 és fél millió lakosa volt az országnak. Ezt azonban nem követte a körzetek számának csökkenése: adminisztratíve ugyanannyi maradt, a körzetek száma viszont nőtt.
Mindenkinek jobb lesz
Az Országos Kórházi Főigazgatóság fogja áttekinteni megyénként és járásonként a körzethatárokat. Takács Péter hangsúlyozta, próbálnak egy olyan optimális hálót ráhúzni az országra, amelynek végén jobb lesz alapellátás. Azt hangoztatta, általánosságban mindenkinek javulni fog a hozzáférése ehhez a szolgáltatásokhoz.
Kipróbálták már élesben, bejött
Nyomatékosította, volt kellő mennyiségű és mélységű egyeztetés. Kijelentette, nem kell mindig feltalálni a spanyol viaszt – ezzel arra utalt, hogy az elmúlt években annyit költöttük módszertanra, hogy már itt az ideje ezeket átültetni a gyakorlatba. Megjegyezte, Hajdú-Bihar megyében már tesztelték az új rendszer, amely állítása szerint jobban működik és a betegek is elégedettebbek.
A teljes beszélgetés itt tekinthető meg
Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán)