Ismét fokozott orosz támadás indult Ukrajna ellen, Kijevet és több más ukrán várost megszálló erők. Elsősorban energetikai létesítményeket támadnak az oroszok.

Egy áramellátó rongálódott meg

Leállt a Barátság kőolajvezeték, az ellátás egyelőre zavartalan – hangzott el az állami tévé kedd esti műsorában. Úgy tudni, rakétatalálat érte az áramellátót a belorusz-ukrán határon. A vezeték nem sérült meg, csak az energiaellátó. Az ellátás egyelőre zavartalan.

Teljesen leállt a szállítás

Az oroszok nagy erőkkel bombázzák Ukrajna területét, a transzformátor-állomások a fő célpontok. A fehérorosz határnál eltaláltak egy transzformátor-állomást, amely a Barátság kőolajvezeték áramellátásáért felelt. A jelenlegi helyzetben a Barátság olajvezeték leállt, ugyanis nincsen áramellátása a szivattyúknak.

Van elég tartalék

A Molnak 90 napra elegendő friss kőolaja van, amelyet a finomítóiban fel tud használni. Alternatív megoldásként az adriai kőolajvezetéken is tudnak kőolajat szállítani. A 90 nap elegendőnek mutatkozik, hogy a déli szállításokat megszervezzék.

Fokozott támadás indult az ukrán kritikus infrastruktúra ellen

Az orosz erők kedd délután nagyszabású rakétatámadást indítottak Ukrajna ellen, elsősorban energetikai létesítményeket támadtak, a csapások estig folytatódhatnak Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint.
Herman Haluscsenko energetikai miniszter közölte, hogy a tömeges orosz rakétatámadás néhány, Ukrajnával szomszédos ország energiarendszerére is hatással lehet. „Ez a támadás nemcsak Ukrajna energiarendszerét érintheti, hanem néhány szomszédunkét is” – írta Facebook-bejegyzésében. Kiemelte, hogy az energiarendszernek a mostani támadása volt a legmasszívabb a háború kezdete óta.

A kijevi magyar nagykövetség mindenesetre üzemel

Erről Szijjártó Péter beszélt. A külgazdasági és külügyminiszter azt mondta, annak munkatársai épségben vannak, az áramellátás akadozik így az internet-szolgáltatás sem stabil. A fejlemények tükrében napról napra felülvizsgálják a nagykövetség működésére vonatkozó döntést.

(Kiemelt képünkon a Barátság kőolajvezeték magyarországi szakasza látható, forrás: MTI/Komka Péter.))