Már mindenki régóta várt hasonló döntésre, amelyhez hasonlóra még a hidegháború idején sem volt példa.

Már számoltak vele

Vlagyimir Putyin kedden aláírta azt a rendeletet, amely február elsejétől öt hónapra megtiltja a nyersolaj és az olajtermékek szállítását, azoknak az országoknak, amelyek ragaszkodnak az árplafonhoz – jelentette a Reuters.

A barátságtalanm országok elleni lépés

A G7, az Európai Unió és Ausztrália ebben a hónapban állapodott meg, hogy az orosz nyersolajért nem lehet többet adni, mint 60 dollárt. A lépés december ötödikén lépett életbe. Oroszország a világ második legnagyobb olajexportőre Szaúd-Arábia után, az eladási folyamat jelentős megakadása kihatással lehet a globális piacokra is. A Kreml honlapján közzétett indoklás szerint a rendelet válasz „az Egyesült Államok és külföldi államok, valamint a hozzájuk csatlakozó nemzetközi szervezetek barátságtalan és a nemzetközi joggal ellentétes intézkedéseire”.

Országok és magánszemélyeknek egyaránt tilos

„Az orosz kőolaj és kőolajtermékek szállítása tilos azoknak a külföldi szervezeteknek és magánszemélyeknek, amelyek az ilyen szállításokról szóló szerződésekben közvetlenül vagy közvetve maximális árrögzítési mechanizmus alkalmazását irányozzák elő” – olvasható a rendeletben.

A háborús kiadásokat szeretnék megfogni

Nyomatékosítják, a tilalom a feldolgozás minden fázisára vonatkozik, egészen a végső felhasználóig. Az árplafon – amelyre még a Nyugat és a Szovjetunió közötti hidegháború idején sem volt példa – Moszkva ukrajnai katonai erőfeszítéseinek megbénítását célozza. Egyes elemzők szerint az ársapkának aligha lesz azonnal hatása Moszkva olajbevételeire.

Leszorított exportbevételek

Anton Sziluanov pénzügyminiszter azonban kedden azt mondta, hogy Oroszország költségvetési hiánya 2023-ban a GDP tervezett 2 százalékánál nagyobb lehet, mivel az olajárplafon leszorítja az exportbevételeket, ami további költségvetési akadályt jelent Moszkva számára. A G7-ek árplafonja lehetővé teszi a nem uniós országok számára, hogy továbbra is importáljanak tengeri szállítású orosz nyersolajat, de megtiltja a hajózási, biztosítási és viszontbiztosítási társaságoknak, hogy orosz nyersolajszállítmányokat szállítsanak világszerte, kivéve, ha azt a plafonárnál alacsonyabb áron adják el.

Kiemelt képünkön: orosz tankerhajó halad el a Gazprom szentpétervári székháza előtt. MTI/ EPA/ANATOLY MALTSEV.)