A rendőrség sem tud mit csinálni azokkal a lakókkal, akinek egy férfi kiadta a lakását. Fizetni nem hajlandóak, a balhé állandó, és a folyamatos fenyegetőzés mellett azt is árulta, nem is tudná miből fizetni a bérleti díjat és a rezsit.
Pokoli állapotok
Hiába határozott erről a szolgáltató, nem sikerült leszerelni az elektromos mérőórát abban a budapesti, belvárosi lakásban, amelynek a lakói három éve sem bérleti díjat, sem közüzemi díjakat nem fizetnek. A lakást birtokló apa fizetés helyett ismét feljelentéssel fenyegetőzött, mondván, ha áram nélkül marad, akkor kiskorú gyermekei és várandós felesége is veszélyeztetve lesz.
A tulajdonost tenné adóssá a szolgáltató
Egy budapesti tanár-mérnök házaspárnak három éve egy fillér jövedelme sincs az albérletbe kiadott, örökölt lakásából. Ráadásul az ELMŰ rajtuk akarja behajtani azt a 2,5 millió forintos tartozást, amit a bérlők halmoztak fel.
Lehetetlen velük bármit kezdeni
„Mára legalább elértem azt, hogy a szolgáltató hajlandó leszerelni a lakásunk villanyóráját, ezzel ellehetetlenítve az ott lakókat, hogy azok a felmondás után, a tucatnyi felszólításra végre kiköltözzenek az ingatlanunkból. A tartozás elengedésére békéltető tárgyalást kezdeményeztem a szolgáltatóval, hiszen bizonyítékaim vannak arra, ez nem az én saram, ám hajthatatlanok, tudják, pénzt a bérlőmtől nem látnak, engem tesznek tehát felelőssé, adóssá” – magyarázza a tulajdonos,.
Pörkölttel és cserepes virággal támadtak
A lakás tulajdonosa egy, a hasonló birtokvédelmi és adósságkezelő ügyek békés megoldásában már jártas biztonsági cég képviselőivel együtt jelent meg a lakásnál, ahova az elektromos szolgáltató munkatársai is megérkeztek. A lakásba azonban a szerelőket nem engedte be az albérlő, és mivel meg is fenyegették őket, rendőrt hívtak. A lakók a leszerelést úgy akadályozták meg, hogy forró pörkölttel öntötték le őket, máshol cserepes virágokkal dobálóztak.
A rendőr sem tehet semmit
A rendőrség nem avatkozott bele a jogszerűtlenül a lakásunkban tartózkodók eltávolításába. Amíg nem kerül sor tettlegességre, nem intézkedhetnek, mert ez csak egy polgári ügy. A bérlő a rendőrök előtt csendben maradt, letagadott mindent.
Nem is akar fizetni
A bérlő kijelentette, bármire képes, kivéve fizetni. Ekkor már legalább azt elismerte, valós a lakás tulajdonosának követelése, ám neki nincs pénze, nem is volt, s már a bérleti szerződés aláírásakor sem tudta, hogyan fizeti majd a költségeket, a rezsit.
Újra fenyegetőzni kezdett
A rendőrök távozása után az addig csendes albérlő újból belekezdett a fenyegetésekbe. Junghaus Gusztáv, az ismert magánnyomozó igyekezett szót érteni vele, és sikerült néhány dologról beszélniük.
Kilakoltatni sem lehet őket
A magánnyomozónak sikerült meggyőznie a bérlőt arról, hogy közjegyző előtt is írjon alá egy új bérleti szerződést, kiköltözési záradékkal, ami korábban elmaradt. Négy gyermeke van a nem fizető bérlőnek, várják az ötödiket, most a jogszabály szerint amúgy sem lehetne őket kilakoltatni. Ám a záradék birtokában a tulajdonos azonnal felmondhatja a megállapodást, és az adósságot felhalmozó lakónak márciusra el kell hagynia a lakást.
De facto szétverték a lakást
A lakás állapota siralmas, a bérlők lelakták, lógnak a vezetékek, eltűnt a WC-tartály, embertelen állapotok uralkodnak. Nagy tanulság mindenkinek, hogy a lakását csak közjegyzői okirat ellenében adja bérbe, annak birtokában ugyanis azonnal végrehajtható a kényszerkilakoltatás is. A szolgáltató minden bizonnyal a tulajdonoson fogja behajtani a tartozást, az elmaradt bérleti díjat pedig soha nem látja majd, ráadásul a lakás felújítása is sokba fog fájni – derül ki a Blikk cikkéből.
(Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán.)