Emellett az intézményvezetőknek is nagyobb beleszólása lenne a tanárok munkájának értékelésébe. Most először tudhattuk meg, mit tervez a kormány a közoktatásban.

Korlátozott kérdésfeltevés

A kabinet azt látná jónak, ha a tanév június 15-e helyett június 30-áig tartana – mondta el a Népszavának a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) elnöke, aki maga is részt vett a Belügyminisztérium által szervezett pénteki fórumon. Szabó Zsuzsa a lapnak azt nyilatkozta, erről Pintér Sándor belügyminiszter beszélt, de további részleteket nem tudtak meg, miután a találkozón csak korlátozottan lehetett kérdezni.

Semmi konkrétumot nem mondtak

A PSZ elnöke szerint a miniszter arról is beszámolt, hogy hamarosan megjelenik egy kormányrendelet, amelyben rögzítik, hogy januártól 10 százalékos béremelést kapnak a pedagógusok. Ez magasabb is lehet, ha megérkeznek az erre a célra fordítható uniós támogatások, de Pintér Sándor ezzel kapcsolatban nem ígért semmi konkrétumot. Beszéltek arról is, hogy öt bérsávot alakítanának ki a pedagógusok bérezésében, s megszüntetnék a jelenlegi minősítési rendszert, az intézményvezetőknek pedig nagyobb beleszólása lenne a tanárok munkájának értékelésébe. Mindemellett a bérpótlékokat is egyszerűsítenék, például az osztályfőnöki, munkaközösség vezetői feladatok ellátásáért megbízási díjat vezetnének be.

Az oktatás összes irányítója ott volt

Ugyanakkor az érdekképviseleti vezető szerint a konzultációt nem lehetett valódi egyeztetésnek nevezni, a szakszervezetek a következő sztrájkbizottsági tárgyaláson tehetik fel kérdéseiket, amelyre a következő napokban sor kerülhet. A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) tartott rendezvényen több száz intézményvezető és pedagógus vett részt, az oktatásirányítás részéről Pintér Sándor miniszter mellett ott volt Rétvári Bence, a BM parlamenti államtitkára, Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár, Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke, valamint az Oktatási Hivatal (OH) elnöke, Brassói Sándor is. A PSZ mellett a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet is meghívást kapott, de kérdéseket ő sem tehetett fel.

Akár 21 százalékos emelés jöhet

A tíz százalékos béremelés sem újdonság, erről pár nappal ezelőtt a Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt. Gulyás Gergely ekkor azt mondta, amennyiben sikerült megállapodni az unióval és érkeznek az uniós pénzek, akkor már 2023. január 1-től 21 százalékkal emelik a tanárbéreket. Ezt 2024-ben 25, 2025-ben pedig 30 százalékos béremelés követi, hogy a tanárok fizetése elérje 2025-ben 2025-re elérje a diplomás átlagbér 80 százalékát.

Ez a belügy statisztikája

A Belügyminisztérium péntek délutáni tájékoztatása szerint rendezvényen az állami és az egyházi fenntartású köznevelési intézmények 373 munkatársa és a pedagógus szakszervezetek egy-egy képviselője vett részt. A konzultáción 17 intézményvezető és két pedagógus szólalt fel – tizenketten a fővárosból, heten vidékről érkeztek.

Mindent kérdést megválaszolnak

A megjelentek írásban is feltehettek kérdéseket, melyek többségét a belügyminiszter a helyszínen megválaszolta. A megválaszolatlanul maradt írásbeli kérdésekre a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkársága küld választ a kérdezőknek. A konzultáción elhangzottakat a tárca figyelembe veszi a köznevelés fejlesztésére vonatkozó javaslataiban.

(Kiemelt kép: MTI/Kiss Dániel.)