A kezdeményezők szerint környzetszennyező, drága és állatkínzó. Úgy vélik, több hátránya, mint előnye van a durrogtatásnak.

Rengeteg a negatív hatása

Az aHang közleménye szerint a petíciót már több mint 12 ezren írták alá. „Ha mérlegre tesszük a tűzijáték pozitív és negatív tulajdonságait, akkor az egyik oldalra csupán annyit írhatunk fel, hogy szép, míg a másik oldalra, hogy „környezetszennyező, veszélyes, állatkínzó, drága és az egészségünkre is káros” – írják.

Nélkülük is lehet ünnepelni

A petíció aláírói ezért felszólítják a kormányt, hogy „hozza meg a megfelelő intézkedéseket és jogszabály-változtatásokat, hogy ne lehessen többé se magán-, se jogi személyeknek tűzijátékot vásárolniuk és használniuk Magyarországon. Sem az év utolsó napján, sem augusztus 20-án, sem a különböző fesztiválokon, sem pedig a cégek és magánemberek buliján nincs szükség tűzijátékra. Méltóságteljesen, jó hangulatban és örömmel is lehet ünnepelni úgy, hogy közben nem lőjük fel rakéták tucatjait az égre!”

Ezt nem szeretnék

„Nem akarunk több eltitkolt, milliárdokért megvásárolt ünnepi rakétát, nem akarunk több, a tűzijátékoktól megijedt és elszökött állatot, nem akarunk több olyan hírrel találkozni, hogy valakinek a házába csapódott be a tűzijáték és okozott tüzet, vagy hogy kigyulladt egy lakás emiatt!” – írja a petíció indítója.

Néha emberéletben is kár esik

Korábban is kérték már a tűzijáték betiltását, akkor arra hivatkoztak, hogy „az illuminált alkalmi, mindenféle előképzettség nélküli „pirotechnikusok” kezében a rakéták ön- és közveszélyesek, a hozzá nem értő használatkor a lakott területeken rendszeresen keletkeznek tűzesetek, melyek jelentős anyagi kárral és esetenként emberéletben esett kárral is járnak.”

Borsos bírság járhat a petárdáért

A nagyobb áruházak parkolóiban már megjelentek a tűzijátékok árusítására szolgáló konténerek. A lakosság december 28. és december 31. között vásárolhat a kijelölt árusítópontokon pirotechnikai termékeket. A petárda használatát, birtoklását és árusítását évekkel ezelőtt betiltották Magyarországon. Aki ezzel ellentétesen cselekszik, szabálysértést követ el. Akár 150 ezer forintos bírságot is kaphat, aki kockáztat.

Eezeket egész évben meg lehet venni

Bizonyos pirotechnikai termékeket egész évben legálisan meg lehet vásárolni idehaza. Ezek az 1. és 2. pirotechnikai osztályba sorolt tűzijátékok. Ezek olyan kisebb kaliberű termékek, amelyeknek csekély a hanghatása, nem robbannak olyan magasan, éppen ezért nem is olyan látványosak.

(Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd.)