A magyar miniszterelnök erről a második magyar-osztrák-szerb háromoldalú csúcstalálkozón beszélt Belgrádban. Azt hangoztatta, a veszélyt csak a tűzszünettel és az azonnali békével lehet garantálni.

Lengyel állampolgárok haltak meg

A kormányfő Aleksandar Vucic szerb elnökkel és Karl Nehammer osztrák kancellárral egyeztetett, majd közös sajtótájékoztatójukon kiemelte: kedden lengyel állampolgárok haltak meg, „és fontos, hogy kifejezzük az együttérzésünket, és hogy tudatosítsuk magunkban, hogy miután a szomszédban háború van, ezért veszélyben vagyunk”.

Nem vagyunk biztonságban

Orbán Viktor úgy fogalmazott, „veszélyben vagyunk gazdasági értelemben, de fizikai értelemben is”. Az, hogy Lengyelország a saját területén vesztett el életeket, jól mutatja, hogy „ha szomszédodban háború van, te sem vagy biztonságban”. Éppen ezért egyetlen dologra kell koncentrálni: a veszély elhárítására. Ezt egyetlen módon lehet megtenni, tűzszünettel; „békét akarunk és tűzszünetet”

Teljes mellszélességgel Szerbia uniós tagsága mellett

Hangsúlyozta: Magyarország továbbra is sürgeti, hogy az Európai Unió minél hamarabb tegye lehetővé Szerbia teljes jogú tagságát. Szerbia európai uniós tagsága az európai érdek, és sokkal könnyebben tudnának védekezni a migrációval szemben, ha Szerbia is az Európai Unión belül lenne már

Uniós érdek a szerb tagság

Azt hangoztatta, „tegnap kellett volna felvenni Szerbiát vagy tegnapelőtt, akkor ma könnyebb helyzetben lennénk”. Magyarország súlyánál fogva nem tudja ezt a kérdést dűlőre vinni az Európai Unióban, de szövetséget építhet a bővítést támogató országokkal. Kitért rá: az európai biztonság kulcsországa Szerbia és amikor Szerbia védi a saját határait, akkor nemcsak magát védi, hanem Magyarországot, Ausztriát és az egész Európai Uniót. Ezért világos, hogy Szerbia európai uniós tagsága az európai érdek 

A migrációs nyomás köti össze a két országot

Orbán Viktor kijelentette, „ez a baj, amit migrációnak nevezünk, ez hosszabb ideig velünk él majd”, ezért hosszú távú együttműködésre és tartós struktúrákra kell törekedni.” A magyar és a szerb nemzet sorsközösségben van egymással, ami azt jelenti, hogy együtt vannak jóban és rosszban, segítik egymást. „Miután sorsközösségben vagyunk, együtt kell egymással működnünk” és Aleksandar Vucic Magyarország történetének legjobb szerb partnere – fogalmazott.

Az egész Balkánnak fontos a találkozó

Úgy látja, a mostani találkozó az egész Balkán számára fontos, mert „az egész Balkán szenved a migrációtól”. Kijelentette: a migrációt nem menedzselni kell, hanem meg kell állítani, „egyetlen esetben nem jönnek a migránsok be az országodba”: ha tudják, hogy nem fog sikerülni. Azt kell világossá tenni, hogy „nem lehet bejutni a mi országainkba törvénysértő módon”.   A sajtótájékoztató előtt egyetértési megállapodást írtak alá az együttműködés erősítéséről az illegális migráció elleni küzdelemben- olvasható az MTI beszámolójában.

(Kiemelt kép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)