Ha a szomszédodban háború van, te sem vagy biztonságban – fogalmazott a kormányfő a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) pénteki ülésén. Egyúttal megjegyezte, a háború az egész világ hatalmi rendszerét átalakító folyamat egyik állomása, ami illeszkedik egy nagyobb trendbe.
Ezért bicsaklott meg a legendásan jó magyar-lengyel viszony
A miniszterelnök az eseményen kifejtette, mi a lengyelekkel való nézeteltérések alapja. Mint mondta, azért „nem egyszerű” velük az együttműködés mert ugyan a V4 alapvető céljaiban továbbra is fennáll az egyetértés, de az orosz-ukrán háború ezt a kapcsolatot átalakította, bonyolultabbá tette, dacára annak, hogy mindketten abban érdekeltek, hogy „Oroszország ne jelentsen fenyegetést a térségre”, illetve Oroszország és Közép-Európa között legyen egy szuverén állam – mutatott rá.
A célok azonosak, a módszerek mások
A célokban egyetértenek Lengyelországgal, de az eszközökben nem. Magyarország híve a tűzszünetnek, a béketárgyalásnak és egy olyan európai biztonsági rendezésnek, amelyben van kijelölt helye Oroszországnak, „olyan helye, amely számunkra nem hátrányos és nem veszélyes”.
Így alakul át a világrend
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a háború az egész világ hatalmi rendszerét átalakító folyamat egyik állomása, illeszkedik egy nagyobb trendbe. Már a pénzügyi, aztán a migrációs válság is ennek a nagyobb átrendeződésnek volt egy-egy fontosabb állomása. Olyan változások vannak a világban, hogy a világ gazdasága által megtermelt javak, erőforrások, profitok a korábban megszokott módhoz képest eltérő arányban kerülnek elosztásra. Ez a folyamat normális esetben lassú szokott lenni, azonban most nagyon rövid idő alatt zajlik le, sokkal intenzívebb, mint korábban – mondta.
Jött a szokásos mantra: béke kell
A szomszédodban háború van, te sem vagy biztonságban – mondta a miniszterelnök hangsúlyozva: stratégiai kérdés Magyarország számára, hogy mielőbb béke legyen a szomszédunkban. A háború emberéleteket követel, és gazdasági hatásai is vannak. a a szomszédodban háború van, te sem vagy biztonságban – mondta a miniszterelnök hangsúlyozva: stratégiai kérdés Magyarország számára, hogy mielőbb béke legyen a szomszédunkban. A háború emberéleteket követel, és gazdasági hatásai is vannak
Ennyi kárt okoznak szerinte a szankciók.
A szankciós politikáról szólva azt mondta: ez nem elvi kérdés, az elhibázott szankciós politika miatt ugyanis az energiaárak az egekbe szöktek, ez pedig évente 10 milliárd eurós hiányt jelent a magyar gazdaságban. A kormányfő kifejtette: ebből 6 milliárd eurót a gazdaságnak kell „lenyelnie”, míg 4 milliárd, vagyis mintegy 1600 milliárd forintos teher a költségvetésen marad, hozzátéve: elképzelhetetlen olyan növekedés, amely ezt ellensúlyozhatná – olvasható az MTI jelentésében.
(Kiemelt kép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán. )