A szervezet nyílt levelében azt kéri az államfőtől, hogy ne írja alá a szociális törvényt. Úgy vélik, jogszabálymódosítás éppen akkor csökkentené a polgárok jóléte és létbiztonsága iránti állami felelősséget, miközben egyre többeket veszélyeztet az elszegényedés.

A legutolsó szereplő lenen az állam

„Önnek a napokban kell döntenie arról, hogy aláírja-e azt az Országgyűlés által elfogadott törvényt, amely új elvi alapokra helyezné a magyarországi szociálpolitikai rendszert. Ennek lényege az, hogy az állam a korábbiaknál is kevesebb felelősséget kíván vállalni a polgárai jólétéért és létbiztonságáért, a szegénység csökkentése és a rászoruló polgárok támogatása iránt” – kezdődik a köztársasági elnöknek címzett levél.

Beláthatatlan következmények

A szervezet úgy látja, a törvénymódosítás hatályba lépése nehezen belátható következményekkel járna a rászoruló polgárok életére. Az állam társadalompolitikai felelősségét alapjaiban újragondoló törvénymódosításról felelőtlenség volna széleskörű szakmai és társadalmi párbeszéd, valamint részletes hatásvizsgálatok elkészítése és nyilvánosságra hozatala nélkül dönteni. Ezekre azonban eddig nem került sor.

Tovább növekedne az egyenlőtlenség

Kijelentik, hogy a törvénymódosítás hatályba lépése a létbiztonság további csökkenésével, valamint a szegénység és a területi egyenlőtlenségek további súlyosbodásával fenyeget. Ez lehet a következménye annak, ha az állam anélkül hárít további szociálpolitikai feladatokat az önkormányzatokra, hogy biztosítaná számukra az ezek ellátásához szükséges erőforrásokat.

Sokakat fenyeget a teljes ellehetetlenülés

A szociális törvény módosítása cserbenhagyás: éppen akkor csökkentené a polgárok jóléte és létbiztonsága iránti állami felelősséget, amikor a megélhetés költségeinek növekedése miatt még többeket veszélyeztet az elszegényedés, a korábban is szegénységben élő polgárokat pedig a teljes ellehetetlenülés fenyegeti.

Ne írja alá a törvényt!

Beiktatási beszédében külön is felelősséget vállalt a rászoruló honfitársainkért. Azokért a polgárokért, akik »a többség számára láthatatlan helyeken, rossz körülmények között élnek«. Arra kérjük hát Önt, hogy képviselje őket: a törvényt ne írja alá, küldje vissza megfontolásra az Országgyűlésnek!” – zárul a levél, amelyet többek közt Gödöllő polgármestere Gémesi György, valamint karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere jegyez.

(kiemelt kép, MTI/Bruzák Noémi).