Holoda Attila szerint ugyanis ez egy politikai termék, így bármikor vissza lehetett volna vonni. Ám azt nem gondolja, hogy a hiány mesterségesen előidézetthelyzet lenne.

Nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal?

Gulyás Gergelynek egy mondatban közölte azt, hogy a kormány megvédte a megvédték a magyar népet és a magyar családokat, és a szankciók nálunk nem kerültek bevezetésre, hiszen felmentést kaptunk. Majd a mondat második felében közölte, hogy és amúgy a szankciók miatt, amelyek ezek szerint ránk nem vonatkoznak, emiatt kell az ársapkát kivezetni – jelentette ki Holoda Attila energetikai szakértő az ATV Egyenes beszéd című műsorában szerda este.

Csökkent az olajár a szankciók elfogadása után

A korábbi helyettes energetikai államtitkár szerint a kettőnek semmi köze nincsen egymáshoz. Ebben az indoklásban még az is benne volt, hogy mert a szankciók miatt nőttek az olajárak. ugye bevezették ötödikén az olajembargót azokra az országokra, amelyek nem vezetéken vásárolják az oroszországi kőolajat, vagy vásárolták korábban. Erre a piac nem áremelkedéssel reagál, hanem ellenkezőleg. Szerda este 78 dollár volt, miközben 4-5 nappal ezelőtt 88 dollár volt, tehát ez tizenegy százalékos csökkenést jelent – magyarázta.

Megtépázódott a MOL hírneve is

Több szakértő is felvetette, hogy a kormány mesterségesen idézte elő a hiányt, azonban Holoda Attila nem így látja. Szerinte olyan nem várt események következtek be – elsősorban technikai, műszaki jellegűek – ami ahhoz vezetett, hogy a százhalombattai finomítónak a karbantartását nem tudták arra az időre lezárni, amikor azt tervezték. Azért jutottunk el most ide, mert ma már a MOL elkezdte elveszíteni a saját jó hírét azzal, hogy már a saját benzinkútjait sem volt képes ellátni. Ez azért korábban nem volt – jegyezte meg.

Ez volt a gond

„Tehát amikor mondjuk úgy, hogy az általa korábban nem kiszolgált benzinkutak számára korlátozás vezetett be egészen odáig, hogy eljutott a nulla százalékig, akkor mindenki azt feltételezi, hogy biztosan azért, mert legalább a saját kútjait ellátja. (…) ugye nem jöttek be importőrök, akik hoztak volna nagykereskedőkbe üzemanyagot. Ez azzal járt, hogy már nem volt képes a MOL sem tartani” – fogalmazott.

Politikai eszköz az ársapka

Kijelentette, lett volna mód arra, hogy kivezessék az ársapkát, hiszen ez egy politikai termék. Kérdés, mennyire gondolja komolyan azt a kormány, amit a kedd éjszakai sajtótájékoztatón Gulyás Gergely négyszer is elmondott.

Miért került vissza a jövedéki adó?

Ez pedig az, hogy a magyar emberek és a magyar családok védelmében született a korábbi döntés. „Ahhoz képest most (…) megszüntették a hatósági árat, majd még visszapakolták rá a jövedéki adónak a korábbi csökkentését is, tehát nemhogy annyival emelkedett az ár, amennyivel vissza kell, hogy emelkedjen, hanem még a plusz jövedéki adóval is”.

Mindig lesz valaki, aki olcsóbban adja

Elképzelhetőnek tartja, hogy a benzinkutasok most megpróbálják visszaszedni korábbi veszteségeiket. Ugyanakkor ebben van egy olyan marketing pszichózis is, hogy mindig van valaki, aki sokkal olcsóbban adja, mint a többi. Mindig lesz olyan valaki, éppen azért, hogy előnyt kovácsoljon ebből, ezért mivel a többiek ezt feltételezik, ők sem fognak nagyon elszállni – tette hozzá.

A visszaállás nem egyszerű

Mindenkinek meg kell érteni, hogy azok az importőrök, akik eddig február 15.-e óta nem hoznak Magyarországra üzemanyagot, azoknak a teljes logisztikát újra kell szerveznie. Tehát én azt gondolom, hogy a logisztikával, tehát szállítás, tankerek, és minden egyébbel együtt egy nagyjából másfél-két, maximum két hónap lesz ennek az ideje – vélekedett Holoda Attila.

Az interjú itt tekinthető meg

(Kiemelt képünk saját illusztráció.)