A minszki városi bíróságon született döntést az SZB. Belarusz Szevodnya (Szovjet Belorusszija-Fehéroroszország ma) című, az elnöki hivatal által alapított lap közölte.
Férj és feleség együtt megy a börtönbe
Az ország lejáratásáért és a közrendet súlyosan sértő cselekmények előkészítéséért szigorított börtönben letöltendő négyévi szabadságvesztésre ítélték pénteken Minszkben Dmitrij Luksa újságírót, a Belteleradiocompany volt alkalmazottját. Az újságíró feleségét, Polina Polovinkót két és fél év börtönbüntetésre ítélték, amelyet ugyancsak szigorított börtönben kell letölteni.
Mások is hosszú évekre rácsok mögé kerülnek
Azzal vádolták, hogy segédkezett az ország lejáratásában, valamint a közrendet súlyosan sértő akciók szervezésében és előkészítésében. A minszki városi bíróság ítéletet hozott az ügy további két vádlottja ellen. Kansztancin Nikanorovot 3 évre fosztották meg szabadságától, míg Dzjanyisz Jarovszkijt másfél évre, amit egy büntetőtelepen kell letöltenie.
Tudósítani merészelt hazai eseményekről
A büntetőügy másik vádlottja, Anasztaszija Jarovszkaja, aki a tárgyalás előtt házi őrizetben volt, elmenekült az országból. Ellene körözést adtak ki. A nyomozók szerint Luksa 2021 novemberétől 2022 márciusáig rendszeresen, díjazás ellenében látott el egy külföldi tévécsatornát a fehéroroszországi eseményekről szóló anyagokkal.
Az ügy 2020-ra nyúlik vissza
A TASZSZ orosz hírügynökség tudósításában nem pontosította, de valószínűleg a Fehéroroszországban 2020-ban, Aljakszandr Lukasenka államfő újraválasztása nyomán kibontakozott tömegtüntetésekről van szó, amelyeken a fehérorosz hatóságok keményen felléptek a tiltakozókkal szemben.
Valószínűleg az igazságot mutatta be
A fehérorosz főügyészség korábban megállapította, hogy az ország lejáratása érdekében Luksa egy operatőr segítségével számos olyan videót készített, amelyek „szándékosan hamis információkat tartalmaztak, és azokat átadta ennek a (az anyagban meg nem nevezett) külföldi tévécsatornának”.
Keményen szétverték a tüntetéseket
A 2020-as elnökválasztást az ellenzék és nyugati országok szerint Lukasenka csalással nyerte meg. A voksolás után hatalmas tiltakozások kezdődtek, amire válaszul több mint 35 ezer embert vettek őrizetbe, sokakat súlyosan bántalmaztak. Több száz embert, köztük újságírókat és másként gondolkodókat letartóztattak, az ellenzéki vezetőknek pedig szinte mindegyike kénytelen volt külföldre menekülni. A Fehérorosz Újságíró-szövetség adatai szerint jelenleg 32 újságíró van őrizetben börtönbüntetését töltve vagy ítéletre várva – derül ki az MTI beszámolójából.
(Kiemelt képünkön a belarusz diktátor, Aljakszandr Lukasenka látható, forrás: MTI/EPA/Belta pool/Andrej Sztaszevics.)