Szinte teljesen védtelenek bárminemű erőszak ellen. Az érdekképviselet azt mondja, ha csak egy pár percet késés van, azonnal robbannak.
Rajtuk töltik ki a dühüket
A kollégáink állandó stresszben dolgoznak. Egyrészt a saját bőrükön is érzik, hogy csökken a fizetésük reálértéke, hiába harcoltunk ki jelentős béremelést, az infláció már elvitte a jó részét. Emellett az utasok is egyre frusztráltabbak, hiszen az ő élethelyzetük is romlik, és ezt a feszültséget gyakran a járművezetőkön töltik ki – mondta el az Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke.
Brutális verekedés a villamoson
Naszályi Gábort azt követően szólalt meg, hogy brutális verekedés volt a 4-6-os villamos Margit hídi megállójánál. Itt egy háromfős társaság rátámadt egy utasra, majd amikor a villamosvezető közbeavatkozott, akkor őt is bántalmazták az elkövetők. Egyiküket azóta letartóztatta a bíróság.
Napi rendszerességűek az inzultusok
Az érdekképviseleti vezető kifejtette, a villamosvezető helyesen járt el, bár elvileg nem hagyhatná el a vezetőfülkét, ilyen esetben közbe kell lépni. Kifejtette, a közösségi közlekedésben dolgozó járművezetőket sajnos napi rendszerességgel éri bántalmazás, ami a verbalitástól a fizikai erőszakig terjedhet. Ebből a szempontból a villamosvezetők védettebbek, mint például egy buszsofőr, hiszen egy zárt fülkében ülnek.
Elszabadultak az indulatok
Emellett az utasok is egyre frusztráltabbak, hiszen az ő élethelyzetük is romlik, és ezt a feszültséget gyakran a járművezetőkön töltik ki. Biztonsági emberek pedig már a metrókban sincsenek. Naszályi Gábor hangsúlyozta, elég egy forgalmi helyzetből adódó pár perces késés, és máris robbannak az emberek. De olyan is előfordult, hogy az utas nem jelzett, hogy szeretne leszállni, ezért a sofőr nem állt meg, és az utas ezt úgy torolta meg, hogy behúzott egyet a buszvezetőnek.
Esélyük sincs a rendteremtésre
A járművezetők a kapitányok, még is de facto semmilyen eszközzel nem rendelkeznek, amellyel eredményesen kezelhetnek egy esetleges agressziót. Az első lépés, hogy felszólítja a renitenst, hogy tartsa be ezeket. Ha erre nem reagál, akkor fel kell szólítani, hogy hagyja el a járművet. Ha az utas ezt sem teszi meg, akkor kell intézkedést kérni.
A többi utas beavatkozása kellene
Naszályi Gábor szerint ez ugyanis elvárható. ,,Ilyenkor nem az a kérdés, hogy kinek van igaza, hanem minél előbb meg kell szüntetni az agresszív fellépést. Sajnos az a hozzáállás, hogy bár követeljük a tiszteletet, de nem adjuk meg másoknak, kivetül az emberek gondolkodására. Minden sérelemért azonnal elégtételt akarnak venni” – olvasható a Népszava cikkében.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Facebook.)