A szaloncukor, a fenyőfa és az alkoholos italok árai is kilőttek. Aki otthon süt, az is megtapasztalhatja, mennyivel drágább lett az élet.

100 ezer helyett 79 ezer

A Bankmonitor adatai alapján 21,1% az infláció az elmúlt egy évet tekintve. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha valakinek tavaly ilyenkor volt 100 ezer forintja, az most csak 79 ezret ér. Egyes élelmiszerek esetében még drámaibb a helyzet.

Jobban teljesítünk inflációban

Az elemzők azt állítják, ez az érték tovább növekedhet. Magyarország Európában a legrosszabbul állhatna az infláció tekintetében, ha nem volnának árstopok. A jegybank szerint a rezsicsökkentés és az élelmiszerek árstopja 4 százalékpontos csökkentést jelenthet az infláció kapcsán, korábban pedig még volt üzemanyagárstop is, ami szintén lefelé nyomta a drágulást.

Csak úgy szórhatjuk a pénzt a szaloncukorra

Az ünnepek egyik slágerterméke, a szaloncukor az, ami a leginkább megdrágult. A CBA üzleteiben kapható szaloncukor tavaly még 1599 forintért is elérhető volt kilogrammonként, most 1999 ft-ot kell érte fizetni. Akciók persze még lehetnek, ám alapvetően mindenki érzékelheti, aki erre az édességre pályázik, hogy mélyebben a zsebébe kell nyúlnia.

A fenyőfák sem úszták meg

Bár akadnak olyan árusok, akik nem emelték a fenyők árát, alapvetően azért a többségük valamennyivel többért kínálja őket. A Pénzcentrum adatai szerint az átlagos drágulás mértéke 10% ezen a téren 2021-hez viszonyítva. Az ezüst-és a lucfenyő esetében 30% is lehet az árnövekedés.

Pérmium kategóriás fenyő 100 ezer felett

A lucfenyő méteréért átlagosan 4-5 ezer forintot kell fizetni. Egy ezüstfenyőért méterenként 5-6 ezer forintot kérnek, míg a nordmann fenyő a legdrágább: 6-8 ezer forintba kerül. A műfenyők sem lettek olcsóbbak, a prémium kategóriásakért akár ötszámjegyű összeggel is többek kell letenni az asztalra.

Az alapanyagok is többe kerülnek

A legolcsóbb bejgliket 3000 forintért lehet megkapni, de van, amelyikért 4500-5000 forintot is elkérnek. Ezt Erdélyi Balázs, a Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke nyilatkozta a Világgazdaságnak. Aki otthon süt, az is tapasztalhatja, hogy drágábbak lettek az alapanyagok árai.

300 fotinttal drágult a csokimikulás

A különféle alkoholtermékek árai is szépen felszöktek. Az idén november végén tapasztaltakat a tavalyiakkal összevetve megállapítható, hogy több mint 10%-kal drágultak a szeszes italok. Az Unicum ára 7270 forintról 8370 forintra, a Jägermeister 5590 forintról 7700 forintra, míg a Bailey’s 5590 forintról 6600 forintra nőtt. A legkisebb, mindössze 10 centiméteres miniatűr mikulásért a Tescóban 239 forintot kérnek, tavaly 199 forintba került. A drágább csokimikulások idén 1600 forintba is kerülhetnek. 2021-ben még 1300 forintból meg lehetett vásárolni őket.

(Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán.)