A koronavírus-járvány, majd az orosz-ukrán konfliktus következményei elapasztották a város tartalékait, éppen ezért lépni kellett. Ugyanakkor a városvezető azt hangoztatta, Kecskemét számára továbbra is alapelv, hogy az intézményeknek működniük kell és a lakosság életminőségének javulnia kell.

Az emelés a nagyvállalatokat érinti

Január 1-jétől Kecskeméten is az országosan alkalmazott 2 százalékot kell majd fizetniük a gazdasági szereplőknek. Ez döntően a nagyvállalatokat érinti, egyrészt azért, mert a kisvállalkozások adója nem emelkedik, másrészt pedig azért, mert a kecskeméti iparűzési adó 92 százalékát lényegében az öt legnagyobb helyi vállalat fizeti be – derül ki az önkormányzat tájékoztatásából.

10 éve nem nyúltak hozzá az építmányadóhoz

Az építményadó változása szintén a vállalkozásokat érinti. Ennek mértéke Kecskeméten tíz éve nem emelkedett, jelenleg az érintettek negyedannyit sem fizetnek, mint amennyire a törvény lehetőséget ad. A tervezett változás értelmében az építményadó januártól az I. adóövezetben 1000, a II. adóövezetben 900 forint lesz négyzetméterenként.

Az autósok megússzák

A gépjárműtárolóknál viszont nem lesz adóemelés, ott marad a négyzetméterenkénti 300 forint. A tervezett összegekkel Kecskemét az építményadó mértéke alapján várhatóan továbbra is az utolsó harmadban lesz, hiszen például Szegeden az építményadó kétszerese a kecskeméti tervezett adómértéknek.

A lakosság terheit nem emelik

„Alapelv, hogy a lakosságot terhelő helyi adókat továbbra sem vezet be a város” – hangoztatta az önkormányzat szerint Szemereyné Pataki Klaudia polgármester. A politikus egyébként az elmúlt napokban egyeztetett a helyi iparűzési adóról és az építményadóról a legjelentősebb cégekkel, valamint a meghatározó kis- és középvállalkozásokkal. A cégvezetők megértésüket fejezték ki és azt mondták, tisztában vannak a közös teherviselés szükségességével

Az intézményeknek működniük kell

 A koronavírus-járvány, majd az orosz-ukrán konfliktus következményei elapasztották a város tartalékait. Az önkormányzatok egyre nagyobb mértékben járulnak hozzá a központi költségvetéshez, de Kecskemét számára továbbra is alapelv, hogy az intézményeknek működniük kell és a lakosság életminőségének javulnia kell. Mindehhez pedig forrásokra van szükség – mondta a Szemereyné Pataki Klaudia polgármester.

(Kiemelt képünkön a kecskeméti városháza látható, forrás: Wikimedia.)