Emellett rendszeresen bántalmazta is. Az ítélet nem jogerős, a férfi letartóztatásban várja a másodfokú ítéletet.
Folyamatos verte, ütötte, szidta
A Fővárosi Törvényszék többek között kényszermunka bűntette miatt bűnösnek mondta ki azt a férfit, aki koldulásra kényszerítette a feleségét – derül ki a bíróság csütörtöki tájékoztatásából. Az ítélet szerint a férfi és felesége nehéz anyagi helyzetben, hajléktalanként élték életüket. A férfi napi rendszereséggel kiabált feleségével, őt emberi méltóságát sértő, megalázó, becsmérlő kifejezésekkel illette, veréssel fenyegette, vagy bántalmazta oly módon, hogy testszerte megütötte, megpofozta, megharapta vagy megrúgta.
Aluljáróban kellett koldulnia
Előfordult, hogy azzal is fenyegette az asszonyt, hogy amennyiben a nő kilép a kapcsolatukból, akkor eljár annak érdekében, hogy ne láthassa a nevelőszülőknél elhelyezett kiskorú gyermekeit. Arra is kényszerítette feleségét, hogy az egyik vasútállomás aluljárójában – esetenként az általuk tartott kutyák felhasználásával – akarata ellenére kolduljon.
Állatkínzás miatt is elítélték
Az ily módon szerzett pénz felélték közös életük során. A férfi a rendszeres koldulás céljából birtokában tartott állatokkal oly módon bánt és olyan körülmények között tartotta őket, amelyek alkalmasak voltak arra, hogy maradandó egészségkárosodásukat vagy pusztulásukat okozza. Az egyik állatvédő szervezet a közterület-felügyelők és rendőrök segítségével a meghurcolt kutyákat kiemelték a káros környezetből, gondoskodtak orvosi ellátásukról és elhelyezésükről. A bíróság a megállapított tényállás alapján a vádlottat kényszermunka és kapcsolati erőszak bűntettében, valamint 8 rendbeli állatkínzás vétségében mondta ki bűnösnek
Így mérlegelt a bíróság
Mindezért hat hónap fegyházat kapott, továbbá elrendeltek vele szemben egy korábban felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását is. Enyhítő körülmény volt a részbeni beismerés és az időmúlás, ugyanakkor súlyosító körülmény volt a többszörös halmazat, büntetett előélet, illetve hogy felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatt követte el a cselekményeket. Az ügyészség 3 munkanap gondolkodási időt tartott fent a jogorvoslat bejelentésére, a vádlott és védője pedig fellebbezést jelentett be, így az eljárás másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik. A férfi letartóztatásban várja a jogerős ítéletet.
Elszaporodott esetek
Annak ellenére, hogy az emberkereskedelem rendkívül súlyos bűncselekmény, rendkívül elszaporodott jelenségről beszélhetünk. A szakemberek szerint hatalmas lehet a látencia – vagyis az eseteknek csak a töredéke kerül nyilvánosságra. Sok esetben maguk az kizsákmányoltak sem tudják, hogy áldozatok.
Magas büntetési tételek
Alapesetben kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik azt, akit emberkereskedelemben találnak bűnösnek. Öt évtől tizenöt évig terjed a büntetés, ha azt több ember sérelmére, kiskorú sérelmére, vagy hivatalos személyként követik el. Szintén ennyit kaphat az, aki áldozatát sanyargatja.
Akár halálig is tarhat a büntetés
A legsúlyosabb esetekben pedig akár öt évtől húsz évig, vagy életfogytig is tarthat a büntetés, ha az áldozat életveszélybe kerül, vagy egy tizenkét éven aluli gyereket prostitúcióra kényszerítenek, vagy szervkereskedelem áldozata lesz. Sőt, akár ki is zárhatják a szabadulásból az illetőt – ilyenkor a büntetés valóban a halálig tart. Ilyen büntetést jellemzően a többszörösen minősülő emberölések elkövetőre szokás kiszabni, ezért is beszélünk roppant súlyos bűncselekményről.
Kisebb vidéki városokban név szerint tudják, kik tartanak „csicskákat”
Persze ilyen büntetést még nem szabtak ki, és abszolút nem mondható el, hogy ezek lennének a jellemző esetek. Ugyanakkor kétségtelen tény: az elkövetők jellemzően azt hiszik, nem buknak le, holott a kisebb vidéki városokban pontosan tudják, kik a „csicskáztatók”. A látszattal ellentétben nem szükséges fogvatartani az áldozatot, elég, ha az elkövető „csak” a rendelkezési jogot szerzi meg felette.
(Kiemelt képünk saját illusztráció.)