A katasztrófavédelmi hatóság eddig öt alkalommal büntette meg a céget több mint száz tonna veszélyes anyag többszöri, engedély nélküli tárolása és használata miatt. Büntetést kapott a cég azért is, mert mérgező iszap folyt ki a gyár szennyvízkezelőjében.
Kiemelt figyelem
Már megjelent a Magyar Közlönyben az a rendelet, amely „kiemelten közérdekűvé” nyilvánítja a külön meghatározott ingatlanok (Göd, Sződliget, Vác, Dunakeszi, Sződ) helyszínén a víziközmű-beruházásokat. (Ez a közigazgatási hatósági ügyekre vonatkozó ügyintézési határidők miatt fontos.)
A folyamatban lévő ügyekre is vonatkozik
Az új rendelet szerint Vácon szennyvíztisztító helyezhető el, a kormány pedig a közigazgatási hatósági ügyekben eljáró hatóságként Budapest Főváros Kormányhivatalát jelölte ki. Az új szabályokat a folyamatban lévő közigazgatási hatósági ügyekben is alkalmazni kell – derül ki a 24.hu cikkéből.
Komoly környezeti terhelés
Egy független szakértői vizsgálat olyan anyagok jelenlétét mutatta ki a gödi kutak vizében, amelyeket a Samsung-gyárban is használnak. Lítiumot és egy N-metil-2-pirrolidon (NMP) nevű oldószert talált mutattak ki. A Göd-ÉRT Egyesület által megrendelt vizsgálatok célja a talajvíz minőségének általános jellemzésén túl a gödi akkumulátorgyár vízminőségre gyakorolt hatásainak ellenőrzése volt – írta az Átlátszó.hu.
Többször bírságoltak már
A katasztrófavédelmi hatóság eddig öt alkalommal büntette meg a céget több mint száz tonna veszélyes anyag többszöri, engedély nélküli tárolása és használata miatt. Büntetést kapott a cég azért is, mert mérgező iszap folyt ki a gyár szennyvízkezelőjében. A talajvízbe jutott mérgező anyag jelenléte azért is aggasztó, mert Samsung-gyár vízjogi engedélyeit és ellenőrzéseit végző Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság nem adja ki az iparterületen lévő monitoring-kutak vizsgálati adatait. Nagy kérdés, ha minden rendben van, akkor miért nem tudhatják ezt meg a helyiek.
A felcsúti dollármilliárdos is felsejlik a háttérben
Inotay Gergely, korábbi képviselőjelölt, Vác város alpolgármestere korábban azt mondta, úgy tudja, az új szennyvíztisztítót Mészáros Lőrinc cége építi, a Pest Megyei Kormányhivatal szerint pedig nem veszélyes a napi 10 ezer köbméter, vagyis 20 olimpiai úszómedence feltöltéséhez elegendő szennyvízmennyiség, ezért a kormányhivatal nem kért környezeti hatástanulmányt.
Engedékenyebb szabályozás
Inotay Gergely azt is mondta, hogy szerinte a Samsung-gyárban kevés helyi dolgozik, főleg ukrán és koreai vendégmunkások vannak a gyárban. Úgy gondolja, hogy a munkavédelmi előírások ebben az üzemben sokkal lazábbak, mint Koreában a Samsung ottani gyáraiban.
Akár ipari hó is hullhat
Hozzátette a korábbi jelölt, hogy a Samsung-gyárban napi 20 ezer köbméter szennyvíz termelődik, ennek fele kerül Vácra, egy részét helyben újrahasznosítják, másik részét pedig gőzként a levegőbe engedik, vagyis szerinte a környéken élők nemsokára megtapasztalhatják az ipari hó és az ipari üvegházhatás helyi jelenségeit.
(Kiemelt kép: MTI/Mónus Márton.)