Ugyanakkor a kabinet jelezte, hogy nem emelkedhetnek meg a törlesztőrészletek a felhalmozódott tartozások miatt, csak a futamidő lehet hosszabb.

Nem szakad minden teher az ügyfelek nyakába

A kormány nem hosszabbítja meg a fizetési moratórium év végével lejáró hatályát – jelentette be keddi közleményében Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. A kabinet rögzítette azt is, hogy a tartozás visszafizetése a futamidő meghosszabbításával valósulhat meg.

Egyre kevesebben voltak benne

A miniszter azzal indokolta a döntést, hogy a moratóriumban lévők száma jelentősen lecsökkent, és ezt az állítást számokkal is alátámasztotta. Az egyre nagyobb számban kilépő ügyfelek miatt 2022. augusztusra már csak a vállalati hitelek mindössze 1 százaléka, a lakossági hiteleknek pedig csak 3 százaléka vett részt a célzott fizetési moratóriumban, és azóta ez tovább csökkent. 

Nem indokolt a fenntartás

Nagy Márton ismertette: döntése során a kormány mérlegelte, hogy a kamatstop, amely 350 ezer családot és 60 ezer vállalkozást érint, már megfelelő védelemmel szolgál, így a fizetési moratórium fenntartása nem indokolt. A gazdaságfejlesztési miniszter tájékoztatott arról is, hogy a lakosság és a vállalkozások megvédését, valamint a gazdasági és inflációs helyzetet szem előtt tartva a kormány úgy döntött: jogszabályban garantálja, hogy a moratórium kivezetése ellenére az ügyfelek által fizetendő havi törlesztőrészlet 2023 januárjától ne emelkedhessen a moratóriumban való részvétel során felhalmozódó kamatok és díjak miatt.

Hosszabb ideig kell fizetni

A kabinet rögzítette azt is, hogy a tartozás visszafizetése a futamidő meghosszabbításával valósulhat meg. Közleményében a miniszter azt írta, hogy a kormány továbbra is mindent megtesz a családok és a vállalkozások megvédése érdekében, már 11 intézkedésből áll a szankciók elleni védelmi vonal.

Állítólag a magyar családok érdekeit nézik

Nagy Márton emlékeztettet arra is, hogy a koronavírus-világjárvány negatív gazdasági hatásainak mérséklése érdekében a kormány számos intézkedést hozott a háztartások és a vállalkozások megvédése, terheik csökkentése érdekében.

(Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd.)