A korábbi szélsőjobboldali párt úgy látja, az uniós források ésszerű felhasználása jelentené az egyedüli megoldást, azonban ez a jelenlegi korrupciós szinte mellett nem igazán lehetséges. Éppen ezért arra szólítják fel a kormányt, kezdjen áfacsökkentésbe.

Mire készül a kormány?

 A hazánkról szóló IMF-jelentés is felrója a kormánynak, hogy nagyban hozzájárult az uniós szinten dobogós inflációhoz, az általa okozott nagy hiány és az általános gazdasági válság miatt pedig jövőre komoly megszorításokra készül. – olvasható az ellenzéki párt szombati közleményében.

Virágnyelven üzent az IMF?

Mint írják, amit az IMF „ambiciózus fiskális kiigazításnak” hív, az valójában húsbavágó, a magyar családokat drámai módon érintő kiadáscsökkentés lehet, mivel a befagyott közösségi forrásokat eddig sehonnan sem tudták pótolni. Fennáll a veszélye, hogy az uniós pénzeket majd nem éppen kedvező feltételek mellett felvett keleti megahitelekkel próbálják helyettesíteni, végső esetben pedig a kormány akár az IMF-hez fordulhat segítségére.

Az uniós pénzek felhasználása lenne a legjobb

Ezt az utat hazánk már kipróbálta, és semmiképp sem szabad újra rálépni, főleg azért, mert olyan ajánlásokkal is együtt jár, amelyek megint csak a polgárokat érintik hátrányosan. Hazánk számára a jelenleg befagyott, számára járó források ésszerű felhasználása jelentene kivezető utat, mindez viszont az eddigi korrupciós szint mellett nem megy.

Áfacsökkentés kell

Éppen ezért a Jobbik arra szólítja fel a kormányt, hogy a válság valódi, fenyegető mélységeit felismerve ne csak elbábozzon bizonyos lépéseket a korrupció csökkentése kapcsán, valamint a 27%-os ÁFA beszedésének csúcsra járatásának megszüntetésével hagyja az ÁFA összegét az embereknél az alapvető élelmiszerek, a gyermeknevelési cikkek és a rezsiszámlák körében is

Hasonlót szorgalmaz a DK árnyékkormánya is

A Gyurcsány Ferenc vezette párt szombaton azt közölte, azonnal 0 százalékra kell csökkenteni az alapvető élelmiszerek egy részének áfáját jövő március 31-ig, majd 2023 áprilisától ugyanezen termékkörben 5 százalékos áfa-kulcsot kell alkalmazni. A további drágulást okozó népegészségügyi termékdíj kiterjesztését, például a tésztaételekre, vissza kell vonni. Emellett a gáz- és áram árára kivetett 27 százalékos áfát 5 százalékosra kell csökkenteni.

(Kiemelt képünk forrása: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre.)