Tovább tart a kötélhúzás, kérdés, sikerülhet-e a megállapodás. Nehezíti a helyzetet, hogy a miniszterelnök szerint nem lehet tovább mérsékelni a szochót.
Kétlépcsős emelés
Új javaslat került az asztalra az érdekképviseletek és a munkáltatók közötti tárgyalásokon: akár 17 százalékkal emelkedhet a minimálbér, a garantált bérminimum pedig két lépcsőben emelkedhetne: januárban 12-13 százalékkal, júliusban egy további emeléssel 300 ezer forint fölé nőne.
Erről egyezkedtek
Ha mindez megvalósulna, akkor a minimálbér bruttó 200 ezerről 235 ezer forintra nőne, a garantált bérminimum 260 ezerről januártól 293,8 forintra emelkedne, ami júliustól már elérné a 301 ezer forintot. A munkavállalói oldal álláspontja továbbra is az, hogy a jelenlegi helyzetben elengedhetetlen a legalacsonyabb keresetűek és a szociális ellátásban részesülők anyagi biztonságának megtartása.
Ezért nem örülnek
A garantált bérminimum emelése azért jelentős tétel a vállalkozásoknak, mert rengetegen vannak, akiknek a bértorlódás miatt a magasabb kereseti kategóriákban is emelni kell a fizetésén. Minél jobban nő a bérminimum, annál több munkavállaló fizetésének emelésére kényszerülnek a cégek.
A pótlékok is emelkednek
A minimálbér összegéért dolgozók száma nagyjából 200-300 ezer fő, sokan közülük ráadásul a valóságban „zsebbe” több pénzt kapnak. A költségvetési szférában gyakorlatilag minimálbért, mint alapbért már senki sem keres, ellenben számos pótlék összege függ a minimálbér-emeléstől.
A bértárgyalásokon eddig arról próbáltak megegyezni a felek, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum is 15-15 százalékkal emelkedjen januártól. A munkáltatók ugyanakkor visszavonulót fújtak a megállapodástól azt követően, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a közelmúltban világossá tette, hogy nincs lehetőség jövőre a szocho további mérséklésére – derül ki a napi.hu cikkéből.
Kiemelt képünk illusztráció, MTVA/Bizományosi: Faluldi Imre.)