Érzékenyen érintheti a dohányosokat, hogy egy újabb emelés van a láthatáron, mivel megint emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója. Ugyanakkor minden ilyen döntés a feketepiac erősödésének kockázatát hordozza.
Duplájára emelkedne
Az Európai Unió azon munkálkodik, hogy egyre kevesebben dohányozzanak. A Financial Times úgy tudja, hogy ezért az unió felülvizsgálná a dohánytermékek adóztatását. A cigaretta jövedéki adóját a tervek szerint megdupláznák.
Ennyibe kerül jelenleg
Jelenleg a cigarettákra kivetett jövedéki adó minimum 1,8 euró. Ezt szeretnék 3,6 euróra felemelni húsz szálanként, azaz dobozonként. Ez különösen a kelet-európaiak számára lenne nagy áremelés, ahol egy csomag cigaretta akár 3 euróba is kerülhet. Magyarországon a KSH statisztikái szerint 1900-2000 forintba kerül egy doboz cigaretta. Ez euróra átszámítva megközelíti az 5 eurót.
Az Európai Bizottságnak is rá kell bólintania
Idén júliusban egyébként egyszer már volt idehaza adóemelés a cigaretták kapcsán. A költségvetési kiigazító csomag keretein belül különadókat vetettek ki és emelték is azokat. Most 20 szál cigaretta jövedéki adója 836 forint, ha ez Európai Bizottság javaslatát elfogadják, akkor 1500 forint lehet a minimum adótartalom.
Emelés után ennyi lesz
Ha a javaslatot elfogadják, akkor azt minden dohányos meg fogja érezni. Egy doboz cigaretta árába ugyanis be kell majd építeni a 700-800 forintos adóemelést. Így az 1900-2000 forintos dobozonkénti ár 2600-2800 forintra növekedhet. Az elektromos cigaretták és a hevített dohánytermékek adóztatásása is napirenden van. Ezeknek az adóját a hagyományos cigaretták adóterheléséhez szeretnék kötni. Ezek az új dohánytermékek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a fiatalabb korosztály körében.
Ez a célkitűzés
Az Európai Unióban azt szeretnék, ha a 2040-es nemzedék dohányzásmentes lenne. Az unió rákellenes tervein belül az egészségügyi tisztviselők azon fáradoznak, hogy lecsökkentsék az uniós állampolgárok között azok arányát, akik dohányoznak. Ez az érték jelenleg 25%, amit 2025-re 20%-ra, 2040-re pedig 5% alá mérsékelnének – olvasható a Pénzcentrum cikkében.
(Kiemelt képünk Pixabay-illusztráció.)