Noha 9 ezer új munkahely létesülne a városban, ennek ellenére a civilek a vízbázist féltik. Képviselőjük szerint a megkérdezett debreceniek többségi álláspontja egyértelműen szembemegy a város akaratával.

A többség veszélyesnek tartja

A megkérdezett debreceniek 91 százaléka hallott a városban épülő kínai akkumulátorgyárról, amelyet a CATL épít. 76 százalékuk veszélyesnek tartja azt, közel ugyanennyien mondanának nemet a beruházásra, s több mint 40 százalékuk részt venne az üzem megépítése elleni tiltakozó akciókban – ez derült ki abból a közvélemény-kutatásból amelyet a Civil Fórum Debrecen Egyesület kezdeményezett. A kérdőívet 4564-en töltötték ki.

A vízkészlet miatt aggódnak

Gondola Zsolt, a civil egyesület önkormányzati képviselője lapunknak ezzel kapcsolatban azt mondta: megint úgy döntöttek egy gigantikus debreceni beruházásról, hogy arról előzetesen nem tájékoztatták a helyieket. Szakértőik szerint egy ilyen üzem annyi vizet fogyaszt, mint amennyit egy népesebb lakótelep, a város ivóvízbázisa pedig a jelenlegi állapotában nem bír el ekkora terhelést.

Ráadásul nem is lenne helyben ennyi szabad munkavállaló

Mivel helyben és a környéken már nincs szabad munkaerő, ezért vélhetően ázsiai munkavállalókkal töltenék fel a közel tízezres létszámkeretet, ami ugyancsak megterhelné a város infrastruktúráját, ellátórendszerét. A városháza az ivóvízbázissal kapcsolatos aggodalmakra akkor úgy reagált: Debrecen vízellátását az iparfejlesztési folyamatokat is figyelembe véve, hosszútávon biztosítani fogják.

A többség ellene van

Gondola Zsolt szerint a megkérdezett debreceniek többségi álláspontja egyértelműen szembemegy a város akaratával, ezért felszólították a fideszes polgármestert és a Debreceni Vagyonkezelő Zrt.-t, hogy a kínai befektetővel ne kössék meg az ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződéseket.

Az önkormányzat hallgat

Azt szeretnék elérni, hogy a közgyűlés tárgyalja újra a kínai akkumulátorgyár ügyét, ha pedig ezt elutasítják, úgy – közölték –, minden lehetőséget megragadnak a tiltakozásra. A felmérésről beszámoló Népszava megkereste a debreceni városházát, figyelembe veszik-e a közvélemény-kutatás eredményét, s miként reagálnak a Civil Fórum Debrecen Egyesület kérésére, de választ nem kaptak.

Kiemelt képünkön a CATL egy németországi üzeme, forrás: Wikimedia.)