Január elsejétől már nem kell magunknál tartani a forgalmit és a jogosítványt autóvezetés közben, ha azok érvényesek és szerepelnek a hatósági nyilvántartásokban. Ha azonban baleset szereplői vagyunk, továbbra is meg kell adnunk a kárrendezéshez szükséges adatokat.

Ez marad a régiben

A mostani jogszabály-módosítás nem változtat azon a törvényi rendelkezésen, hogy az autóbalesetben érintettek a helyszínen kötelesek átadni egymásnak az érintett személyek, gépjárművek és a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződés azonosításához szükséges adatokat.

Beazonostíható adatok

A kártérítési eljárás lefolytatásához jellemzően elegendő a káreseménnyel érintett jármű rendszámának megadása, mivel ez alapján mind a jármű, mind annak üzembentartójának biztosítója beazonosítható. A kárbejelentésnek és a kártérítésnek ugyan nem elengedhetetlen feltétele, hogy a balesetben részes gépjárművezetők vezetési jogosultságukat a helyszínén igazolják, azonban a jogosítvány esetleges hiánya vagy érvénytelensége a biztosító visszkeresetét okozhatja.

Kétség esetén hívhatnak rendőrt

Az érvényes vezetői engedély megléte a casco biztosítások döntő többségében feltétele is a kártérítésnek. A biztosítók ezért arra hívják fel a figyelmet, hogy amennyiben egy baleset során a károkozó vagy a károsult mégsem tudja a szükséges adatokat megadni, úgy a felek eldönthetik: hívjanak-e rendőrt annak érdekében, hogy valós adatok kerüljenek a kárbejelentőre. Így a kárrendezési eljárás nem húzódik el indokolatlanul hosszan.

Ha valaki nem adja meg az adatát, az sem indok a hatóság értesítésére

A törvények értelmében a feleknek meg kell adniuk a baleset lényeges körülményeire vonatkozó információkat is, amelyek alapján a balesethez vezető folyamat megállapítható. A hatóság álláspontja szerint önmagában még nem indokolja a rendőrség értesítését, ha valamelyik fél nem nyilatkozik a felelősség tekintetében.

Applikáció is segít

A tapasztalatok szerint a balesetben résztvevők sok esetben nyilatkoznak is a felelősség kérdésében, és a biztosítók egyéni kárbejelentő nyomtatványai általában tartalmazzák a felelősségre vonatkozó konkrét kérdést is – írja a Blikk. A mind népszerűbb biztosítói ingyenes online alkalmazásnak, az E-kárbejelentőnek – amely segítséget nyújt a szükséges információk, körülmények rögzítésében is – ugyancsak része a felelősség kérdésében történő nyilatkozat. Itt lehetőség van az osztott felelősség rögzítésére is: “Mindkét járművezető felelős”, illetve a „Nem sikerült megegyezni a felelősségben”3 jelöléssel.

(Kiemelt képünk ilusztráció, MTI/MTI/Donka Ferenc.)