Derült égből villámcsapásként érkezett az új közteher az ágazatnak. Főleg ha azt nézzük, hogy már eddig is számtalan különféle adót kellett befizetiük.
Arányos különadó
Árbevétel arányos különadót vet ki a gyógyszergyártókra a kormány – derül ki a péntek este megjelent Magyar Közlönyből. „A gyógyszergyártó a 2022. és a 2023. adóévre vonatkozóan az e §-ban foglaltak szerinti különadó megállapítására, bevallására és megfizetésére kötelezett” – fogalmaz a rendelet.
Ez lesz a mértéke
Az adó alapja az adóévi éves beszámoló alapján meghatározott nettó árbevétel, mértéke pedig 50 milliárd forintot meg nem haladó része után egy százalék 50 milliárd forintot meghaladó, de 150 milliárd forintot meg nem haladó része után három százalék, 150 milliárd forintot meghaladó része után nyolc százalék.
Többféle adó
A rendelkezéstől várt bevétel elviekben az úgynevezett „rezsivédelmi alapba” megy. A gyógyszergyártókon már eddig is volt extraprofitadó, a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerkészítmények után évek óta várt 20 százalékos sarc mértékét 2022-ben több készítmény esetében is 28 százalékra növelték.
Ennyi folyhat be
A Portfolio számításai szerint a legnagyobb magyarországi gyógyszergyártónak, a Richternek 2022 és 2023-ban 108, az utána következő három legnagyobbnak, a Sanofi-Aventisnek, a Tevának és az Egisnek összesen 86 milliárd forintot kell befizetnie így az államkasszába.
Nem meglepő
A portál kommentárjában megjegyzi, ammenyiben az állami költségvetés jövő évi nehéz helyzetét nézzük, akkor nem teljesen váratlan, hogy a kormány újabb adó kivetésével próbálja helyreállítani a büdzsé egyensúlyát.
(Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán.)