Elképesztő mélyszegénységből érkezett az ismert zenész, aki elárulta, milyen rettenetes körülmények közt teltek annak idején az ünnepek.
„Cérnakarácsonyfa” a falon
„Igazából foszlányok maradtak meg, de arra emlékszem, hogy nagy szeretet vett körül minket és meleg volt a házban. Életem első karácsonyfája olyan volt, hogy édesanyám a fehérre meszelt falba szögeket vert és zöld cérnát tekert rájuk, így egy karácsonyfa formája rajzolódott ki a falon” – mondta el Bódi Csaba a Borsnak.
Néhány fenyőág, csak az illat miatt
Szaloncukorra sem tellett, ezért Margó minden lehetőséget megragadott arra, hogy az ünnepi édességet megformázza a legegyszerűbb rendelkezésére álló alapanyagokból. „Szaloncukor helyett krumpli és kavics volt a nem létező karácsonyfán” – idézte fel a régi karácsony emlékeit. „Fogott anyám néhány kavicsot, pár szem burgonyát, amit aztán kiskanállal kivájt, majd olyan összegyűjtögetett színes papírokba csomagolta, amiket az utcán talált. Cérnát tekert a két szélére, szaloncukor formájúra kötötte és ezt aggatta a rögtönzött karácsonyfára, amire néhány fenyőág is került az illat miatt” – mesélte
Tisztességes, kemény munka
Bódi Csabi nem emlékszik, melyik volt az első olyan karácsonya, amikor egy igazi fa alatt valódi ajándékok várták. Egy momentum azonban élénken él benne, amire egy kis csalódottsággal gondol vissza. „Emlékszem apám első gitárjára, amit karácsonyra kapott. Egy fekete, puha bőrtokban neki volt támasztva a falnak, én pedig gyerekfejjel azt hittem, hogy egy sonka, mert a formája arra emlékeztetett.” „Nagyon megörültem neki, mert azt hittem, végre jól lakunk! Egy dologgal lehetett kitörni ebből a közegből: tisztességes, becsületes és kemény munkával, amit a szüleim meg is tettek. Ennek köszönhetően valósulhatott az meg, hogy én voltam az első cigánygyerek, aki Nagyecseden bölcsődébe járhatott” – idézte fel.
Ajándékhajhászás jellemzi manapság a karácsonyt
Megjegyezte, igaz, hogy akkoriban nagyon szegény volt az ünnep, mégis szeretet lengte körül. Ma ez már teljesen másképpen van. Manapság a stressz, a megfelelni akarás, az idő- és pénzhiány jellemző a karácsonyra és abszolút nem arról szól, amiről kellene”.
Nem mindig a legdrágább ajádnék a jó
Hozzáfűzte, „a mi családunkban szerencsére ez sosem fordult elő, de sokaknál látom, hogy egy kézzel készített kis ajándék már semmit sem ér, csak a drága, csúcsmárkás termékek. Mi próbálunk egy láthatatlan határt húzni, azt adjuk a másiknak, ami praktikus és hasznos, nem mindenáron a legdrágább ajándékot vesszük meg. Ez is része annak, hogy igyekszünk felelős szülők lenni”.
(Kiemelt képünk forrása a Facebook.)