Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózólegenda, a századik magyar ötkarikás aranyérem tulajdonosa magányos perceiben gyakran ordít, sír és emlékezik.

Elképesztő nehézségek

A 74 éves korábbi klasszisnak már gyerekként felfoghatatlan nehézségekkel kellett megbirkóznia. Tulajdonképpen nyolcévesen fel kellett nőnie: vívómester édesapja, István az ’56-os forradalom után elhagyta az országot, miután koholt vádakkal perbe fogták. 

Jöttek érte az ávósok

„Este nyolc órakor felült a biciklire, és nem sokkal később már keresték, éjjel 12-kor három ávós jött érte. Semmi másért, csak mert a Miklós Sporttanárképző Ludovikát végezte. Attól a pillanattól kezdve felnőttem, társa lettem édesanyámnak” – emlékezett vissza Hegedüs. Kolumbiába menekült édesapja aztán Münchenben, a számára aranyérmet hozó 1972-es olimpián kereste fel őt, és szintén birkózó testvérét, Miklóst.

Háromszor már klinikailag halott volt

Hegedűst a következő év ismét váratlan próbatétel elé állította. Súlyos autóbaleset érte, életveszélyes sérüléseket szenvedett. Úgy fogalmazott: háromszor halt meg klinikailag, több mint harminc operáción esett át. A bivalyerős, csaknem 100 kilós sportember 48 kilóra fogyott le, lábát amputálni akarták. A reményt azonban sosem adta fel, hogy visszatér a birkózószőnyegre: így is történt, 1976-ban és 1977-ben még Európa-bajnoki címeket szerzett

Rosszul lett lánya és nem tudták megmenteni

A legszörnyűbb csapást 2020 ősze hozta, amikor Hegedűs Csaba elvesztette kisebbik lányát. A 39 esztendős Olimpia váratlanul, szívinfarktusban halt meg. Dunakeszi otthonában lett rosszul, és hiába hívtak orvost, már nem tudták megmenteni.

Manónak kell lenni

Az olimpiai bajnok birkózó a Zempléni-hegységben fekvő Baskón található vadászházában volt, amikor felesége, Mariann, a legendás színész, Sinkovits Imre lánya közölte vele a letaglózó hírt. A fájdalommal viaskodva is tudta, erősnek kell maradnia, neje, családja érdekében. „Amíg hazaértem, addig egy dolog megerősödött bennem. Egy ilyen borzasztó tragédiában a család megrogy, ezért kell egy mankónak lenni, amit mindenki alá lehet tenni” – emlékezett vissza Hegedüs.

ha egyedül van, akkor ordít

A legendás sportember nem tagadja, a magányos pillanatokban ő is szembenéz a fájdalommal. „Amikor a kocsiban egyedül vagyok, legtöbbször megyek le a vadászházamba, meg jövök vissza, ott megengedhettem magamnak ennek a lelki vonzatát, ott bátran tudok kiabálni, ordítani, adott esetben sírni, emlékezni” – vallotta be Hegedüs Rónai Egonnak az ATV Húzós podcastjában.

(Kiemelt képünk forrása az MTI.)