Bárki érintett lehet az ügy kapcsán, aki az elmúlt időszakban használta az okostelefonos applikációt. Nem csak Magyarországot érinti a történet. Egyelőre homály fedi azt, hogy milyen módszerrel jutott a hekker a felhasználók adataihoz.
Adatokat kínáltak eladásra
November 16-án egy hekkerfórumon akarta áruba bocsátani egy személy a WhatsApp 487 millió felhasználójának a telefonszámát. A Cybernews kinyomozta, hogy valóban kiszivároghattak-e az alkalmazás felhasználóinak adatai. Sajnos attól tartanak, ez valóban megtörténhetett.
Való számok
A Cybernews munkatársai üzentek a hekkernek, aki az adatbázist megvásárlásra kínálta. Hogy igazolja, nem csak a levegőbe beszél, 2000 aktív brit és amerikai felhasználóktól származó telefonszámot mutatott. Egyenként leellenőrizték őket, és kiderült, hogy valóban WhatsApp felhasználóké volt mindegyik.
Magyar felhasználók adatai is nyilvánossá váltak
A Cybernews szerint 84 ország felhasználói érintettek. Nem tartoznak a kivételek közé a magyarok sem. A becslések szerint 377 ezer magyar felhasználó adatai szivároghattak ki. A portál úgy tudja, hogy 45 millió egyiptomi, 34 milló olasz és 32 millió amerikai felhasználó adatainak védelme sérült. A szaúdiak közül 29 millióan, a franciák és a törökök közül 20-20 millióan lehetnek érintettek. A Cybernews közzétett egy táblázatot is az eset kapcsán.
Rengetegen használjak
Úgy tudni, a WhatsApp körülbelül 2 milliárd aktív felhasználóval rendelkezik. Ez alatt az olyan személyeket értik, akik legalább havi szinten egy alkalommal bejelentkeznek a programban. A WhatsApp üzemeltetője egyébként a Meta, amely többek között a Facebook és az Instagram fölött is rendelkezik.
Kérdés, hogy jutott hozzá az adatokhoz
Egyelőre homály fedi azt, hogy milyen módszerrel jutott a hekker a felhasználók adataihoz. A portál feltételezi, hogy az úgynevezett scraping módszerrel gyűjtötte be őket. Fontos hangsúlyozni, hogy erre egyelőre nincsenek bizonyítékok, mindez csupán spekuláció.
(Kiemelt képünk forrása: Pixabay.)