Két évvel meghosszabbította a kormány a babaváró hitel igénylési határidejét, így most már nem 2022. december 31-éig, hanem 2024. december 31-éig igényelhető ez a kamatmentes kölcsön. Sőt, sokak várakozásával ellentétben még csak nem is szigorítottak rajta, így továbbra is szabadon felhasználható az így felvett akár 10 millió forintos összeg. De vajon végig kamatmentes marad-e, és milyen „büntetés” sújtja azokat, akik nem teljesítik a gyerekvállalást? Mely támogatások milyen feltételekkel vehető

Meddig igényelhető a babaváró hitel?

A kölcsönszerződés jelen állás szerint 2019. július 1-jétől 2024. december 31-éig köthető meg. A várt gyermek születése vagy örökbefogadása előtt érdemes megkötni, hiszen a gyermek 5 éven belüli érkezése esetén biztosított a futamidő végéig járó kamatmentesség.

Kik vehetik fel a babaváró hitelt?

Csak házaspárok vehetik fel, mégpedig olyanok, amelyekben a feleség 18 és 41 év közötti, emellett köztartozásmentesek, mindkettejüknek magyarországi lakcíme van, és legalább egyik fél 3 éves tb-jogviszonyának vagy felsőoktatási tanulmányának igazolása szükséges hozzá. A tb-jogviszonyban legfeljebb 30 nap megszakítás lehet. 2020 júniusa óta nincs arra vonatkozó szabály, hogy hányadik házasságukban kell élniük a feleknek.

Hogy igazolható a tb-jogviszony a babaváró hitelnél?

A házaspár legalább egyik tagjának kell 3 éves folyamatos tb-jogviszonyt vagy felsőoktatási tanulmányát igazolnia. Magyar tb-jogviszony esetén az egészségbiztosítási pénztári feladatokat ellátó fővárosi és megyei kormányhivatal által kiállított OEP-igazolás, felsőoktatási tanulmányok esetén a hallgatói jogviszony fennállását a felsőoktatási intézmény által kiadott igazolás, külföldi tb- jogviszony esetén az igazolás kiállításához hatáskörrel rendelkező külföldi hatóság által kiállított eredeti igazolás szükséges.

Mekkora összegű és milyen futamidejű lehet a babaváró hitel?

A hitel összege legfeljebb 10 millió forint, futamideje legfeljebb 20 év. A ténylegesen felvehető hitelösszeget a hitelintézet által elvégzett hitelbírálat határozza meg, amelyben fontos szerepet játszik az adósok jövedelme.

Kiemelt kép: illusztráció