Egy sor intézkedéssel állítaná meg a pénzgyengülés további ütemét az ellenzéki párt. Úgy vélik, azonnal 0 százalékra kell csökkenteni az alapvető élelmiszerek egy részének áfáját jövő március 31-ig, emellett a vállalkozások megóvása érdekében ki kell terjeszteni az állami rezsitámogatást valamennyi kis- és középvállalkozásra

A kormány nyerészkedik az emberek nyomorán

Az orbáni infláció egyre nagyobb szenvedést okoz a magyar embereknek. Ekkora élelmiszer infláció 1951 óta, a Rákosi-korszak óta nem sújtotta Magyarországot. Eközben az Orbán-kormány Európa legmagasabb, 27 százalékos áfájával nyerészkedik a magyar emberek nyomorán, hiszen minél drágább az élelmiszer vagy a rezsi, annál több adóbevétele keletkezik – olvasható a Demokratikus Koalíció szombati közleményében.

Több dolgot is tennének

Mint írják, az általuk felállított árnyékkormány szerint azonnali beavatkozásra van szükség az orbáni infláció katasztrofális hatásainak megállítására. Így többek közt azt javasolják, hogy azonnal 0 százalékra kell csökkenteni az alapvető élelmiszerek egy részének áfáját jövő március 31-ig, majd 2023 áprilisától ugyanezen termékkörben 5 százalékos áfa-kulcsot kell alkalmazni. A további drágulást okozó népegészségügyi termékdíj kiterjesztését, például a tésztaételekre, vissza kell vonni.

Így óvnák meg a vállakozásokat

A vállalkozások megóvása érdekében ki kell terjeszteni az állami rezsitámogatást valamennyi kis- és középvállalkozásra. Meg kell adóztatni az olyan, hatalmas extraprofitot termelő cégeket, mint a kormányközeli üzletemberek kezében lévő kaszinókat.

Aszálykárt fizetnének

Haladéktalanul meg kell kezdeni az idei súlyos aszály miatt járó kártérítések kifizetését a mezőgazdasági termelőknek. Így megakadályozható, hogy tovább erősödjön az élelmiszerek drágulása. Emellett a gáz- és áram árára kivetett 27 százalékos áfát 5 százalékosra kell csökkenteni.

Csatlakozni kellene az Európai Ügyészséghez

A forintárfolyam stabilitása érdekében ki kell jelölnünk az euró magyarországi bevezetésének céldátumát. Ezen felül az Európai Ügyészséghez való csatlakozással és a rendszerszintű korrupció felszámolásával hozzá kell jutnunk a Magyarországnak járó uniós pénzekhez – vélekednek.

(Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán)