Ez számos iráni és orosz személyre, valamint szervezetre, köztük az iráni erkölcsrendészetre is vonatkozik a külügyminiszter tájékoztatása szerint.
Célzott büntetések
Penny Wong helyettesével közösen kiadott közleményében több személyt és szervezetet nevezett meg, akikre – a júliusban elfogadott Magnyickij-törvényhez hasonló jogszabály értelmében – célzott pénzügyi büntetőintézkedéseket és utazási tilalmat szab ki.
Büntetik a tüntetések leverőit
A szankcionáltak között szerepel az iráni erkölcsrendészet és az Iszlám Forradalmi Gárda által működtetett Baszidzs milícia is, ezen kívül hat olyan iráni személy, akik a szervezetekkel karöltve vettek részt az Iránban szeptember óta tartó tiltakozások kíméletlen visszaverésében.
A drónküldés sem tetszik
Hét orosz személyt azért helyeztek a szankciós listára, mert vélhetően részt vettek az Alekszej Navalnij bebörtönzött orosz ellenzéki aktivista elleni merényletben. Három iráni személy és egy iráni vállalat pedig azért került a szankciós listára, mert drónokkal segítették Oroszországot az Ukrajna ellen indított háborújában, ezzel „Irán szerepet vállalt a globális biztonság destabilizálásához”.
Katonai felszerelést is küldtek Ukrajnában
Az ukrán-orosz háború februári kezdete óta Ausztrália több száz orosz személyre szabott ki szankciókat, akik közvetett vagy közvetlen módon hozzájárultak Ukrajna megtámadásához. Emellett védelmi felszereléssel és humanitárius segítséggel támogatta Kijevet, s törvényen kívül helyezte az orosz timföld- és alumíniumexportot – írja az MTI.
Alighanem szimbolikus intézkedések
Kérdés persze, hogy mennyire hatásosak ezek a szankciók, ugyanakkor vélhetően csak jelképes intézkedésekről beszélhetünk ebben az esetben. Emellett figyelemreméltó, hogy nem csak az ukrajnai invázió miatt, hanem belpolitikai események is mozgatták Ausztráliát.