A tervek szerint több megyében a mostani csaknem tucatnyi orvosi ügyeleti pontból néhány maradna, Budapesten azonban változatlan marad a rendszer.

Radikális csökkentés jönne

A tervek szerint a jövőben országosan 81 járásnak lenne 102 ügyeleti központja, a mostani csaknem 300 helyett. Ebből 21 csak gyermek, 21 csak felnőtt ellátóhely, és 60 vegyes, felnőtteket és gyermeket is fogadó lenne. – írja a Népszava. 

Az apró falvakban jelenthet kockázatot

Megyénként 3-4 úgynevezett Járási Sürgősségi Alapellátási Központ működne. Több megyében a mostani csaknem tucatnyi orvosi ügyeleti pontból néhány maradna. A koncepció bírálói szerint mindez főként az aprófalvas megyékben komoly betegbiztonsági kockázatot is jelenthet.

Idős a háziorvosok többsége

Bár a javaslat szövegéből ez nem egyértelmű, az úgy is olvasható, hogy este tízig a járási központba beosztott háziorvost nemcsak sürgős esetben, hanem normál panaszokkal is mehetnénk hozzá. Több szakértő úgy látja, teljesen kétséges, lesznek-e olyan háziorvosok, akik vállalnak ilyen ügyeletet. Egy biztos: átlagéletkoruk egyre jobban nő. Mostanra körülbelül ezren vannak olyanok, akik elmúltak 70 évesek. Az elöregedett háziorvosi kar nehezen vállalkozik ügyleti ellátásra.

Vajon mekkora lesz a hajlandóság?

Több szakértő úgy látja, teljesen kétséges, lesznek-e olyan háziorvosok, akik vállalnak ilyen ügyeletet. Egy biztos: átlagéletkoruk egyre jobban nő. Mostanra körülbelül ezren vannak olyanok, akik elmúltak 70 évesek. Az elöregedett háziorvosi kar nehezen vállalkozik ügyleti ellátásra.

Nagyobb szerepet kapnának a diplomás ápolók

Legalábbis a lap birtokába került koncepció szerint. Ám azokon a helyeken, ahol marad ilyen pont, ott az adott járás háziorvosai, saját asszisztenciájukkal fogadnák az ügyeleti helyszínen a betegeket. Este tíz után másnap reggel nyolcig a sürgősségi feladatokat orvos, mentőtiszt, vagy diplomás, úgynevezett kiterjesztett hatáskörű ápoló végezné, akiknek a munkáját további ápoló és gépkocsivezető is segítené.

A Hajdú-Bihar megyei példát terjesztenék ki

Takács Péter egészségügyi államtitkár nyilvános szereplései alkalmával az ügyeleti ellátás átszervezését rendre úgy említette, hogy a tavaly óta próba-programként működtetett Hajdú-Bihari ügyeleti rendszert terjesztik ki országossá. Ott az önkormányzatok átadták az ügyeletek működtetését az OMSZ-nak, s a háziorvosoknak nem kellett kötelezően részt venniük abban.

Nincs elég szakember?

A államtitkári programban leírtakat még sehol nem tesztelték. A koncepció bírálói szerint az OMSZ-nak a mentés mellett az országos alapellátási ügyeletek működtetésére nincs elegendő szakembere – olvasható a Népszava beszámolójában.

(Kiemelt képünk illusztráció, MTI/Rosta Tibor)