A menstruációs szabadság után, tampon – és betéttámogatást is kaphatnak a budapesti nők. A 6.kerület polgármestere bejelentette, hogy csak a rászorulók kérhetik a most bevezetendő támogatást, és akár egy évre elegendő egészségügyi betétet is kaphatnak. 

Menstruációs szegénység 

„Betét, tampon, tisztálkodási eszközök – havonta több ezer forintot kell elkölteni ezekre egy nőnek. Van, aki nem tud, ezért a menstruáció időszakában távol marad a munkahelyről, iskolából, talán még az utcára sem megy ki. Mostantól a menstruációs szegénység elszenvedőin is próbálunk segíteni” – írja közösségi oldalán Terézváros polgármestere. A Fontoshír.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Bevezették a menstruációs szabadságot

Terézváros az első önkormányzat volt, amely megalkotta a menstruációs szabadságról szóló rendeletét. Ez azoknak a nőknek biztosít pótszabadságot, akik komoly fájdalmakat szenvednek el a menstruáció miatt.  

Anyagilag is támogatják a nőket

A 6. kerület polgármestere most azt mondta: „a most elfogadott intim csomag támogatással továbblépünk, azaz anyagilag is támogatjuk azokat a nőket, akik nem tudják beszerezni a higiéniai termékeket”. 

Diszkrét módon vehetik át a támogatást

A támogatást Terézvárosban a 13 és 52 év közötti nők vehetik igénybe rászorultsági alapon akár egy teljes évre. Az önkormányzat arról is gondoskodik, hogy az igénylés folyamata és a csomag átvétele is diszkrét módon történjen, azaz a rászorulók merjenek hozzánk fordulni, és élni a támogatással.

Beszélni kell a problémákról

Soproni Tamás szerint a legjobb értelemben vett szabadság alkotóeleme, hogy merünk beszélni azokról a problémákról, amelyekről sokszor egyszerű prüdéria, társadalmi szégyenlősség miatt nem mertünk korábban, pedig emberek százezreit érintik. Mint fogalmazott, ha nem beszélünk a problémáról, a megoldásról mégannyira sem tudunk.

Több önkormányzat követte

„A menstruációs pótszabadság és az intim csomag biztosítása sok száz nőnek segíthet a nehéz napokban. Terézváros példáját már több önkormányzat követte, felismerve, hogy a nők helyzetének javítása pozitív hatással van a munkahelyi teljesítményre, valamint a családi jólétre is” – írja a 6. kerület polgármestere. 

Orvosi igazolás

Terézváros után, a 7. kerületben is bevezették a menstruációs szabadságot még tavaly ősszel. A nőknek, akik fájdalommal élik át a havi vérzésüket, orvosi papírral kell igazolniuk, ha nem tudnak emiatt megjelenni munkahelyükön. 

A 2. kerületben is bevezették

„Mai testületi ülésünkön döntöttünk a menstruációs szabadság bevezetéséről, így törekszünk arra, hogy évi 48 órát meg nem haladó munkaidő-kedvezmény, vagy az otthonról dolgozás lehetőségét biztosítsuk a krónikus betegségben szenvedő, rendszeres kezelésre járó, illetve menstruációs fájdalmaktól szenvedő munkavállalóinknak.” – írta Facebook oldalán tavaly decemberben a 2. kerület polgármestere. A Fontoshír.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt kép: illusztráció