Visszatér az esős idő, a nagy hőingások miatt pedig sokat fájhat a fejünk a heti időjárás-előrejelzések szerint. Sok balesetért a melegfront is okolható,

Jön az eső

Hétfőn délnyugat felől egyre inkább megnövekszik a felhőzet, gomoly- és fátyolfelhők zavarhatják a napsütést. Az északkeleti tájak kivételével többfelé számíthatunk esőre, záporokra, zivatarokra. A Fontoshir.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Akár 30 Celsius fok is lehet

A délkeleti szél többfelé megélénkül, zivatarok idején viszont erős, akár viharos lökések is lehetnek. A csúcshőmérséklet 22 és 30 fok között alakulhat, északnyugaton, nyugaton lesz hűvösebb.

Felhőszakadás sem kizárt

Kedden reggel még északkeleten várható csapadék, majd a gyakran megnövekvő felhőzetből ismét többfelé készülhetünk esőre, záporokra, zivatarokra, néhol felhőszakadásra, jégesőre is. Helyenként élénk, zivatarok környezetében erős, viharos lehet a szél. Átmenetileg visszaesik a hőmérséklet: 19-27 fok várható.

Nehéz elviselni ezt a változékonyságot

Szerdán is marad a változékonyság: a gomolyfelhős-napos időben több helyen várható eső, zápor, zivatar. Ezeket néhol felhőszakadás, jégeső kísérheti. Az élénk délkeleti szélben 20-26 fok közé melegszik a levegő.

Fejfájás, dekoncentráltság

Hétfőn sem lesz felettünk időjárási front, de sokfelé nagy lesz a napi hőingás, emiatt az érzékenyek körében migrén, dekoncentráltság, vérnyomás-ingadozás, keringési problémák és akár rosszullét is jelentkezhet. A magasban zajló melegedés miatt az arra érzékenyebbeknél emellett enyhe melegfronti tünetek is jelentkezhetnek, fejfájásra panaszkodhatnak, feszültebbek lehetnek.

Sok balesetért a melegfront is okolható

Magyarországon évente megjelenő, közel 100 időjárási front sokunk szervezetét megviseli. A frontok hatására az érintett területen az időjárás hirtelen és lényegesen megváltozik. Süllyed a légnyomás, megemelkedik a levegő páratartalma, a szélirány megfordul, illetve felerősödik. A balesetek szempontjából a melegfront a veszélyesebb, bár nem jár heves időjárás-változással, általában csupán csendes esőzés kíséri. Viszont statisztikai adatok támasztják alá, hogy melegfront idején gyakrabban fordulnak elő közlekedési balesetek.

Fronthatás: mivel állunk szemben?

Az időjárást és a fronthatásokat ma már különböző mobilapplikációkkal, neten is nyomon követhetjük. Ha előre készülünk rá, a frontérzékenység jól kezelhető, ám ehhez lényeges, hogy tudjuk, mire vagyunk érzékenyek, s milyen tünetekre számíthatunk – figyelmeztet az Egészségkalauz.hu.

Hidegfrontnál jön a heves szívdobogás

Ha érkezik a hidegfront, akkor a levegő hőmérséklete és a páratartalom csökken, ugyanakkor nő a légnyomás. A következő tünetek léphetnek fel: heves szívdobogás, vérnyomás-emelkedés, nyugtalanság, alvászavarok. Erősödhetnek a reumatikus és a gyomorfekéllyel járó fájdalmak, gyakrabban jelentkezhetnek keringési problémák, asztmás és epilepsziás rohamok egyaránt.

Ha melegfront, akkor szaporább pulzus és fáradtság

A levegő hőmérséklete és a páratartalom emelkedik, a légnyomás csökken. Már a front megérkezése előtt pár órával számíthatnak bizonyos tünetek megjelenésére az erre érzékenyek. Ilyen lehet: a szaporább pulzusszám és légzés, fáradtság, esetleg ingerlékenység, migrénes fejfájás. Nőhet az infarktus veszélye, erősödhetnek az allergiás tünetek, a gyulladásra való hajlam, csökkenhet a vérnyomás, sőt depresszió és alvászavar is kísérheti. Fokozódhat a balesetveszély, hiszen figyelmünk csökken.

Fordulj orvoshoz!

A szakemberek azt javasolják, hogy rendszeres panaszainkkal mindenképp forduljunk háziorvosunkhoz, aki segít kizárni egyéb betegségek lehetőségét, s megtalálni a megfelelő megoldást tüneteink enyhítésére. A Fontoshir.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt kép: illusztráció