A védelmi szövetségben régi probléma, hogy a tagok nem teljesítik ezt a szintet, de a honvédelmi miniszter közlése szerint Magyarországon jövőre ez nem lesz probléma.
Grandiózus célok
A jövő évi költségvetésben – a vállaltnál egy évvel korábban – Magyarország katonai kiadásai elérik a NATO által elvárt GDP-arányos 2 %-ot, amelyre a Honvédelmi Alap is garanciát jelent. A 2023-as költségvetés biztosítja a forrásokat a Magyar Honvédség modernizációjának folytatásához – jelentette ki a honvédelmi miniszter szerdán a tárca közleménye szerint.
Nagyon időszerű
Szalay-Bobrovniczky Kristóf felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar kormány évekkel megelőzve régiós versenytársait, felismerte a haderőfejlesztés fontosságát. 2017 óta Közép-Európa egyik legjelentősebb haderőfejlesztési programját hajtja végre, amelynek időszerűségét és jelentőségét napjaink biztonsági környezete – a migrációs válság és a pandémia után a szomszédunkban zajló háború – is hangsúlyozottan igazolja.
Megtépázott renomé
A Honvédelmi Alap jelenti a garanciát arra, hogy egyrészt a Magyar Honvédség a haza védelméhez szükséges minden eszközt beszerezhessen, másrészt pedig, hogy visszaadja a magyar katonáknak a szolgálatukért járó megbecsülést, újraépítve a katonai pálya megtépázott méltóságát.
Teljesíti a NATO elvárását
Mindezek mellett azonban az Alap segítségével a Magyar Honvédség a jövőben sokkal nagyobb hangsúlyt kíván adni a kutatás-fejlesztésre és innovációra. A nemzeti védelmi ipar újjáalakítása is nagyobb sebességi fokozatba kapcsol, amellyel tovább erősíti Magyarország gazdaságát új munkahelyek létrehozásával. A Honvédelmi Minisztérium 2023-ban – a NATO előírásainak megfelelően – a védelmi kiadások több mint 20 %-át fejlesztésekre fordítja.
High-tech hadsereg
A miniszter kiemelte: a magyar kormány továbbra is nemzetstratégiai célnak tekinti, hogy a változó világ kihívásainak megfelelő, ütőképes, komoly elrettentő erőt felmutatni képes, bátor, innovatív és high-tech hadsereget építsen. Ezért 2023-tól három fő területre kell koncentrálni: katonáink egyéni és műveleti felszerelésének fejlesztése és beszerzése, a meglévő beszerzések integrálása a Magyar Honvédség eszközparkjába, végül az új csapásmérő és egyéb technológiák rendszerbe állítása.
(Kiemelt kép: MTI/Kovács Attila.)